Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie Paweł Siwek Dwójka

Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski muzeum Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Paweł Siwek Dwójka

"Iskry Niepodległej" – multimedialna opowieść o potencjale polskiej wspólnoty

Widowisko "Iskry Niepodległej", dzięki unikalnym rozwiązaniom technologicznym, działając na różne zmysły, w sposób przystępny i atrakcyjny buduje niesamowitą historię o potencjale naszej polskiej wspólnoty. Wirtualną opowieść będzie można w najbliższych miesiącach obejrzeć w dziesiątkach miejscowości w całej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara historia Polski KULTURA Iskry Niepodległej biuro Niepodległa

Podpułkownik Łukasz Ciepliński. Wychowany do wolności?

Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wolność i Niezawisłość komunizm ppłk Łukasz Ciepliński

Chopin wiecznie żywy. O śladach twórczości polskiego kompozytora wokół nas

Mija 213. rocznica urodzin Fryderyka Chopina – jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów, którego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki. Ślady Fryderyka Chopina są obecne wokół nas nie tylko w nazwach instytucji, ale też między innymi we współczesnych utworach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Józef Niewiarowski Fryderyk Chopin kompozytor

Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie

Podczas prac remontowo-budowlanych w budynku dworca PKP w Rzeszowie odkryto mozaikę z lat 60. XX wieku. Wykonana z kamienia odsłonięta dekoracja ścienna jest najcenniejszym, zachowanym w całości, elementem wnętrza dworca z okresu modernizmu. Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel.
Zobacz więcej na temat:  Trójka architektura Rzeszów modernizm Tomasz Miara zabytki

James Bond, najsłynniejszy tajny agent w historii kina, obchodzi 70. urodziny

W tym roku świętowana jest 70. rocznica narodzin Jamesa Bonda, najsłynniejszego agenta nie tylko Jej Królewskiej Mości, ale i popkultury. Dokładnie 13 kwietnia 1953 roku ukazało się "Casino Royale", pierwsza książka opisująca przygody agenta 007. Z tej okazji zapowiadane jest wznowienie wszystkich książek napisanych przez Iana Fleminga, ale w zmienionej (by nie powiedzieć: ocenzurowanej) wersji. Do dziś nakręcono 25 oficjalnych filmów o Jamesie Bondzie i od dwóch lat czekamy na zapowiedź kolejnego. A przede wszystkim informację – kto zagra najsłynniejszego agenta na świecie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM 007 James Bond Sean Connery Daniel Craig literatura książki Tomasz Miara Magda Kuydowicz Trójka George Lazenby Roger Moore Timothy Dalton Pierce Brosnan Ian Fleming

Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?

Rośnie liczba gospodarstw domowych, które decydują się na wdrażanie nowinek technologicznych, np. systemów utrzymujących stałą temperaturę. Przyspieszenie cyfryzacji domów jest widoczne także w innych dziedzinach. Wg badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego digitalizacja przyśpiesza m.in. w segmencie typowych prac domowych, jak sprzątanie. Wg badań ponad 40 procent prac, które wykonujemy w domu, przed 2030 zacznie wykonywać sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka domowa robot pomoc zagrożenie sieć domowa hacker Witold Lazar Trójka