Polskie Radio
Section05

Związek Sowiecki

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR polityka historyczna

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Radziecki Bogumiła Berdychowska hołodomor

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona

Zapomniane Orlęta. Bohaterska obrona Grodna w 1939 roku

Choć nie mieli broni przeciwpancernej, czołgów, artylerii ani lotnictwa, postanowili bronić swojego miasta przed nacierającymi Sowietami. 83 lata temu dobiegły końca walki o Grodno, podczas których ludność cywilna, wspierana przez nielicznych żołnierzy, przeciwstawiła się nieprzyjacielowi ze wschodu. W 1939 roku żadne inne miasto nie broniło się przed Armią Czerwoną tak długo.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita zbrodnie sowieckie kampania wrześniowa 17 września 1939 ZSRR

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy

"Mali tułacze". Dzieciństwo wojenne od Syberii po Meksyk

W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy poruszającą historię o dzieciach wobec piekła wojny. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. To niezwykła, wzruszająca do łez opowieść o wędrówce wojennej najmłodszych jej uczestników - dzieci. Fragmenty powieści "Mali tułacze" Wojciecha Lady czytał w Dwójce Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura armia Andersa dzieciństwo dzieci

Reparacje wojenne. Prof. Gontarski: Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną, moralną oraz ekonomiczną

- Dokument z 1953 roku budzi wątpliwości z historycznego puntu widzenia. Jednak mamy w tej sprawie opinię profesora Jana Santorskiego, czyli jedynego polskiego naukowca mającego na swoim koncie monografię dot. ważności w prawie międzynarodowym, publicznym umów czy jednostronnych oświadczeń woli państw członkowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, adwokat i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA reparacje wojenne Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka Niemcy