Polskie Radio
Section05
adopcja

"Nie" dla przedświątecznej adopcji zwierzaka. Schroniska masowo włączają się do akcji "Pies to nie prezent"

Bywa, że pod choinką obok zabawek znajdują się żywe zwierzęta - wymarzone i na pewno bardzo wyczekiwane, ale nie ma nic gorszego niż powrót takiego zwierzęcia do schroniska. "Adopcja musi być przemyślana" - przypomina Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, które na czas okołoświąteczny wstrzymało wydawanie szczeniąt i kociąt. Ograniczenia w adopcji podopiecznych wprowadziły także placówki w Gdańsku, Poznaniu, czy Białymstoku. Pracownicy schronisk oraz działacze organizacji społecznych apelują: "pies to nie prezent", a posiadanie zwierzaka nie może być chwilową zachcianką, ale jest zobowiązaniem na kilkanaście lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo schronisko dla zwierząt pies kot zwierzęta adopcja

Pallotyńska Fundacja Misyjna. Reportaż "Afryka w moim sercu" [POSŁUCHAJ]

W ramach Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatii.pl działa Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek. Siostra Gieńko jest ogólnopolską koordynatorką tak zwanej Adopcji Serca. Jak wygląda dziś praca misjonarza? Z jakimi wyzwaniami się wiąże? Czy zawsze jest satysfakcjonująca…? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Afryka w moim sercu".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki wolontariat Afryka adopcja Trójka pr poleca

Światowy Dzień Adopcji. Wiceminister Socha: w Polsce chęć do adoptowania dzieci nie słabnie

- W zeszłym roku w Polsce doszło do ponad 2700 adopcji, co nas cieszy. Chęć do przysposobienia dzieci nie maleje - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Wspomniała także, że należy doceniać rodziców zastępczych, którzy muszą się liczyć z rozłąką z dziećmi, przebywającymi pod ich opieką. 9 listopada obchodzimy Światowy Dzień Adopcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza adopcja dzieci Barbara Socha piecza zastępcza Krzysztof Świątek

Ochrona najmłodszych w UE. Michał Wójcik: nie była to łatwa batalia, ale odnieśliśmy sukces

Dzięki regulacjom chroniącym dobro polskich dzieci, przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości, do ojczyzny wróciło już 106 małych Polaków. Najwięcej, bo aż 53, z Niemiec. Starania na rzecz najmłodszych czynił zwłaszcza Michał Wójcik, minister - członek Rady Ministrów, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska dziecko ochrona Ministerstwo Sprawiedliwości rodzina rodzina zastępcza adopcja Polska w Unii Europejskiej

Kreml kontynuuje zbrodniczą politykę wobec Ukrainy. Rosjanie potwierdzają masowe wywożenie dzieci

Rosyjskie źródła rządowe potwierdziły, że ukraińskie dzieci są wywożone na terytorium Rosji, gdzie są oddawane Rosjanom do adopcji - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Think tank podkreśla, że siłowe odbieranie dzieci w celu zniszczenia grupy narodowej jest naruszeniem konwencji ONZ w sprawie ludobójstwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja dzieci adopcja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to miejsce, które przywraca dzieciom dzieciństwo. Znajdują tu opiekę dzieci porzucone i osierocone. Wioski działają jak rodziny zastępcze. Zwykle tymczasowe, bo do czasu aż sytuacja w rodzinie biologicznej się poprawi. Wioski dziecięce współpracują także z rodzinami w trudnej sytuacji w ramach programu SOS Rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo adopcja radio dla rodziców psychologia dziecięca

"Nie kupuj, adoptuj, pomagaj". Zajęcia z pomagania zwierzętom

Po szeregu kampanii społecznych miłośnicy zwierząt przechodzą do działania u podstaw, tym razem wśród dzieci. Pracownicy i wolontariusze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wielogłowach koło Nowego Sącza wybierają się do szkół, aby w ramach akcji "Nie kupuj, adoptuj, pomagaj" prowadzić specjalne lekcje edukacji o potrzebach zwierząt. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan zwierzęta zwierzęta domowe schronisko dla zwierząt pomoc wolontariat adopcja społeczeństwo

W Poznaniu rusza opieka społeczna dla bezdomnych kotów

Wielu z nas czasem wystawi włóczącym się po naszej okolicy kotom miskę z wodą lub karmą. Od niedawna takie osoby mogą starać się o specjalną legitymację. W Poznaniu właśnie trwa nabór na Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących. Każdy z nich uzyska nie tylko specjalny dokument, ale i pomoc materialną w postaci karmy, usług weterynaryjnych oraz ocieplonych domków dla kotów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański społeczeństwo koty zwierzęta zwierzęta domowe Poznań bezdomność schronisko dla zwierząt adopcja

Adopcja psa ze schroniska już po siedmiu dniach

W kilku polskich schroniskach skrócono procedurę adopcyjną. Teraz zwierzaka pod swój dach można przyjąć już po siedmiu dniach. Zmiany krytykują wolontariusze oraz organizacje pozarządowe. Schroniska bronią się, tłumacząc, że jest to kolejne wyjście naprzeciw chcącym dokonać adopcji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański Monika Suszek schronisko dla zwierząt adopcja zwierzęta zwierzęta domowe procedura adopcyjna społeczeństwo

UE chce dokonać redefinicji rodzicielstwa? Instytut Ordo Iuris alarmuje

"Komisja Europejska zamierza wdrożyć rozporządzenie, które wymusi na państwach członkowskich akceptację dokonanych w innym kraju adopcji dzieci przez konkubinaty jednopłciowe" - informuje na swojej stronie Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris. Jak dodano, międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych wystąpiła z apelem do KE o odstąpienie od tych planów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ordo Iuris Unia Europejska rodzice dzieci adopcja Europa

Adopcja przez pary homoseksualne. Filip Memches: UE pokazuje, że nie jest neutralna światopoglądowo

- Mamy do czynienia z sytuacją, która pokazuje że Unia Europejska, przy wszystkich swoich zaletach, nie jest instytucją która jest światopoglądowo neutralna. Chce ona modelować w jakiś sposób myślenie ludzi mieszkających w państwach, które są jej członkami - powiedział w Polskim Radiu 24 o pomysłach zapisów w dokumentach unijnych obowiązku uznania adopcji homoseksualnych w innych krajach Filip Memches, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm LGBT adopcja dzieci Unia Europejska prawo rodzina marksizm ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Zakaz adopcji dla par homoseksualnych. Wójcik: te przepisy są potrzebne z uwagi na zapędy UE

- Takie rozwiązania są bardzo potrzebne w polskim prawie. Widać ofensywę środowisk lewackich, chociażby w Parlamencie Europejskim. Oficjele unijni mówią wprost, że chcą aby w Polsce były rozwiązania, które funkcjonują w niektórych krajach, czyli np. możliwość adoptowania dzieci przez pary homoseksualne - powiedział Michał Wójcik, sekretarz w KPRM.
Zobacz więcej na temat:  homoseksualizm LGBT rodzina prawo przepisy dzieci adopcja POLSKA polityka Polskie Radio 24