Polskie Radio
Section05
artysta

Andrzej Wajda: człowiek, artysta, nauczyciel, autorytet

Gdyby żył, 6 marca obchodziłby 97. urodziny. Andrzej Wajda, bo o nim mowa, jest niewątpliwie jednym z najważniejszych reżyserów w historii naszego kina. Jego twórczość filmowa, za którą został uhonorowany Oscarem, wpłynęła na postrzeganie polskiego kina na świecie i stanowi ważny punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Andrzej Wajda reżyser Paweł Turski Tomasz Miara Trójka

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Paul McCreesh: to muzyka wybrała mnie, a nie odwrotnie

- Odczuwam fizyczną potrzebę uprawiania muzyki. W moim wieku najczęściej ludzie myślą już o emeryturze i o tym jak spędzać większość swojego czasu na polach golfowych. A ja… im jestem starszy tym bardziej potrzebuję uprawiania muzyki - mówił w audycji z cyklu Cafe "Muza" Paul McCreesh - ceniony dyrygent, a także założyciel i dyrektor artystyczny zespołu Gabrieli Consort & Players. 
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Karol Furtak edukacja muzyka klasyczna

"Niech wybuchnie wiosna” - UNICEF i Ada Kućmierz z piosenką dla Ukrainy

Dokładnie w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbędzie się premiera piosenki "Niech wybuchnie wiosna" Ady Kućmierz. To część projektu "Artyści mają moc", który jest objęty patronatem honorowym UNICEF Polska. W "Stacji Kultura" zaprosiliśmy na przedpremierowe wykonanie utworu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wojna na Ukrainie Ukraina rocznica piosenka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Oliwia Krettek Czwórka Ukraina

Stasys Eidrigevicius: sztukę trzeba czuć, a nie rozumieć

- Na wystawę czy do teatru przychodzi człowiek, który ma potrzebę duchowego wzbogacenia, oczekuje pięknego spotkania. Tego, że stanie się mądrzejszy, wrażliwszy. Ważne, aby już dzieciom pokazywać możliwości sztuki. Już w szkolnych zeszytach rysowałem twarz, moje obrazy przedstawiają ją wiele razy - mówił w Dwójce Stasys Eidrigevicius, malarz, grafik i fotograf.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo rzeźba Dwójka Stasys Eidrigevicius Michał Nowak

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski malarstwo Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

Teatr Wielki w Poznaniu w setną rocznicę urodzin Antoniny Kaweckiej

- To jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, jednocześnie wspaniały pedagog, osoba obdarzona niezwykłym talentem, który traktowała jako wielki dar. Zaowocował tylko dzięki jej ciężkiej pracy - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor naczelna Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska. Rozmawialiśmy o Antoninie Kaweckiej oraz o uroczystym koncercie poświęconym tej najwybitniejszej solistce poznańskiej opery.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Paweł Siwek śpiew

Trzy dekady od śmierci Józefa Czapskiego

- Pierwsze świadectwa, które pochodzą sprzed wojny, sprzed 1939 roku, podkreślają, że to osoba obdarzona jakimś niezwykłym, ujmującym stosunkiem do świata, do ludzi. Nie wiem, czy wtedy zasługiwał już na miano autorytetu moralnego (...). Rzadko się zdarza, żeby opinie były tak podobne do siebie - mówił o Józefie Czapski prof. Rafał Habielski. 12 stycznia minie 30 lat od śmierci tej niezwykłej osobowości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski malarstwo

Jerzy Nowosielski: całe malarstwo jest ikoną

- Co do fascynacji ikoną, ona wynika z dialogu, z opozycji między abstrakcją i figuracją. Ponieważ ikona zrealizowała pewną syntezę tych dwóch przeciwstawnych możliwości w realizacji malarskiej. Stąd to zrozumienie i fascynacja ikoną - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Nowosielski. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, a także chrześcijańskim myślicielem, dla którego teologia i sztuka były nierozerwalnie związane. 
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski malarstwo Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Niezwykłe Porsche na gdyńskiej plaży

Na pierwszy rzut oka to nietypowe Porsche wygląda niczym wyciągnięte z dna Bałtyku. Jednak to projekt artystyczny, który porusza istotne kwestie. Pojawił się na jednej z polskich plaż. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 porsche porsche 911 zmiany klimatyczne Gdynia design Morze Bałtyckie