Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 16. rocznicę śmierci tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia Leszek Kołakowski wspomnienie religia

Nie tylko pod Grunwaldem. Potęga i zagadki "Bogurodzicy"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Jak budowano katedry? Grzeszne finansowanie, lista fachowców i walka o rekord

W ciągu trzech wieków wzniesiono we Francji 80 katedr, w tym paryską Notre Dame, a ogółem na budowę kościołów wykorzystano wtedy więcej kamieni niż kiedykolwiek w starożytnym Egipcie. Czas powstawania katedry rozciągał się na pokolenia – nic dziwnego, bo przedsięwzięcie to należało do kosztownych, arcytrudnych i zakrojonych na pozaludzką skalę.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Notre Dame Francja Paryż architektura budownictwo

Ten chrześcijański bohater Hiszpanii służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze islam legendy literatura religia polityka

Procesje Bożego Ciała przeszły przez Polskę [ZDJĘCIA]

Ulicami polskich miast i wsi przeszły w czwartek barwne procesje Bożego Ciała. Uliczna celebracja Eucharystii w procesji pomiędzy czterema ołtarzami wypełniona była modlitwą, słowami Ewangelii, a także pieśniami religijnymi. Trasa przemarszu była zaś ukwiecona płatkami, sypanymi przez dzieci, które tego roku przystąpiły do Pierwszej Komunii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki Boże Ciało