Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Jak być szczęśliwym i mieć pieniądze?

Nadchodzący grudzień to czas świątecznych wydatków, ale i ważnych bilansów i podsumowań. W jaki sposób mądrze podchodzić do pieniędzy, jak je gromadzić i wydawać? Co Jezus mówił o finansach i czy z Biblii możemy wyciągać ekonomiczne podpowiedzi? Zapraszam na dyskusje o poszukiwaniu szczęścia i czy dają je pieniądze, o radości z dzielenia się z innymi, oraz tym, czy da się pogodzić "być" i "mieć". Przed świąteczną gorączką, gorący temat pieniędzy i naszego stosunku do nich.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA literatura dzieci dzieciństwo religia chrześcijaństwo protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci

Białoruś: polski ksiądz zatrzymany za "zdradę stanu". Grozi mu nawet 15 lat więzienia

Polski duchowny zatrzymany na Białorusi. Ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska miał zostać aresztowany w związku ze sprawą "zdrady stanu" - donosi niezależny kanał katolicki w Telegramie Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła. Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od 7 do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kościół wiara chrześcijaństwo duchowieństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni KGB

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Pomoc trafi do mieszkańców Bliskiego Wschodu

Dzisiejsza niedziela jest 15. Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wobec dramatu trzęsienia ziemi w Syrii, pogłębiającego się kryzysu w Libanie i rosnącej dyskryminacji chrześcijan w Ziemi Świętej, pomoc duchowa i materialna będzie poświęcona mieszkańcom Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara pomoc Bliski Wschód chrześcijaństwo POLSKA społeczeństwo

Bitwa pod Chocimiem. Tryumf, który utorował Sobieskiemu drogę do korony

Dokładnie 350 lat temu, 11 listopada 1673 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem, w której armia polsko-litewska pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego rozgromiła wojska tureckie. Pół roku później otoczony nimbem pogromcy Turków Sobieski został wybrany królem Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Turcja Rzeczpospolita chrześcijaństwo Chocim Kamieniec Podolski

Papież wezwał do modlitwy za cierpiących z powodu wojen. "Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu"

Papież wezwał ponownie do modlitw za dotkniętych toczącymi się wojnami. Franciszek w uroczystość Wszystkich Świętych spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek papież Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo Wszystkich Świętych konflikty międzynarodowe wojna 2023 wojna na Ukrainie konflikt w Strefie Gazy