Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
Zobacz więcej na temat:  flet muzyka klasyczna Paweł Siwek koncert organy MUZYKA Dwójka

Festiwal "Eufonie". Święto dla polskich i ukraińskich melomanów

- Największym naszym sukcesem jest zaproszenie maestro Sylwestrowa i premiera VIII Symfonii, która wybrzmi nie w Kijowie, nie w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko w Warszawie. Ten kontekst jest bardzo ważny - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem trwającego w Warszawie IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Dwójka Ukraina

Handel bronią w PRL i bloku komunistycznym

- Wiemy całkiem sporo na temat, z kim handlowano i jak to wyglądało w praktyce. Materiały są do pewnego stopnia odtajnione, chociaż część jeszcze znajduje się w instytucji, która była za to odpowiedzialna i była monopolistą. Chodzi o Centralny Zarząd Inżynierii - mówił w rozmowie z prof. Antonim Dudkiem Przemysław Gasztold z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  broń PRL Antoni Dudek Związek Radziecki Dwójka IPN

Tragedia u afrykańskich wybrzeży uwieczniona na płótnie

Théodore Géricault zaczął malować "Tratwę Meduzy" dwa lata po katastrofie statku i długo studiował poszczególne elementy obrazu - sztormowe fale, jak i martwe ludzkie ciała. Kompozycja jest bardzo przemyślana - to piramida stopniowo schodząca w stronę widza. Na jej szczycie znajduje się mężczyzna wymachujący ku statkowi na horyzoncie, a u krawędzi od strony widza - martwe ciało wypadające z tratwy. Géricault przedstawił ostatni moment tragedii, tuż przed ocaleniem. Namalował 15 uratowanych rozbitków i 5 martwych ciał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Montowski SZTUKA

Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]

- Ludzie często odbierają małe instrumenty przez pryzmat tego, jak te instrumenty wyglądają. Nie można im tego zarzucać, bo taka jest widocznie natura ludzkich skojarzeń, że te pierwsze, najważniejsze bodźce dochodzą do nas za pomocą wzroku. Chodzi natomiast o porzucenie tego pierwszego skojarzenia, że to nie jest tylko i wyłącznie jakaś zabawa, nie jest to kabaret, nie jest to muzyka dla dzieci - mówił w Cafe "Muza" Paweł Romańczuk, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Małe instrumenty instrumenty MUZYKA

"Jerzy Połomski potrafił zaskarbić sobie miłość każdego"

- Miał cudowną barwę głosu. Te alikwoty, ten głos - taki pełny. Gdy śpiewał, potrafił zaskarbić sobie miłość wszystkich, nie tylko słuchaczy, ale i widzów. Boże, jaki on był popularny. Młode pokolenie nie zdaje sobie nawet z tego sprawy - tak Jerzego Połomskiego wspominała w radiowej Dwójce Irena Santor. Słynny piosenkarz zmarł 14 listopada w wieku 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Połomski piosenka odeszli 2022 Irena Santor Włodzimierz Korcz Dwójka MUZYKA

Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Jan Lisiecki MUZYKA Monika Zając Dwójka filharmonia narodowa koncert

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Muzeum Narodowe w Warszawie Kraków Warszawa Józef Tischner Jan Błoński muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " na Eufoniach

- Trudno jest wymyślić nowy instrument, bo fizyka daje sygnały, że być może odkryła przed nami wszystkie tajemnice, natomiast cały czas pozostaje aktywność w dziedzinie nowego kontekstu istnienia dźwięku, bryły instrumentu, czy sposobu łączenia możliwości brzmieniowych - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Romańczuk, muzyk i kompozytor, który w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie przygotował w stołecznej Kordegardzie wystawę "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton…".
Zobacz więcej na temat:  instrumenty Dwójka Karol Furtak Eufonie