Polskie Radio
Section05
dzieciństwo

Magdalena Różczka w Trójce: rodzicielstwo zastępcze jest niezwykle ważne

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w paśmie "Ludzie" była Magdalena Różczka. Jednak ich rozmowa nie dotyczyła blasków i cieni kariery aktorskiej, ale zupełnie innego, niezwykle ważnego tematu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że aktorka założyła Fundację Ukochani, która bardzo aktywnie działa na rzecz rodzicielstwa zastępczego. I to właśnie o nim – oraz oczywiście o dzieciach – była mowa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA magdalena różczka Agnieszka Szydłowska dzieci dzieciństwo piecza zastępcza adopcja pomoc Trójka

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

TYLKO U NAS Dramat ukraińskich dzieci. Wzruszająca historia Bohdana

- 24 lutego miną równo dwa lata od ataku Rosji. Przez cały ten czas tysiące ukraińskich dzieci żyje w nieustającym strachu, straciło bliskich, musiało opuścić swoje domy i szkoły, cierpi z powodu problemów psychicznych, a w ostatnich tygodniach musi mierzyć się także z ciężkimi zimowymi warunkami - wskazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Rzecznik Prasowy UNICEF Polska Jan Bratkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 serwis wschodni dzieciństwo dzieci dziecko

TYLKO U NAS Setki tysięcy dzieci-żołnierzy na całym świecie. "Ofiary niezwykłej brutalności"

12 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Wykorzystaniem Dzieci jako Żołnierzy. Według szacunków UNICEF do bycia żołnierzami zmuszanych jest około 300 tysięcy dzieci w ponad 20 krajach. Nawet 40 proc. z nich to dziewczęta. - Szacuje się, że 420 mln dzieci - prawie jedna piąta - żyje w strefach różnych konfliktów zbrojnych - wskazał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik UNICEF Polska Jan Bratkowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UNICEF Amnesty International dzieci dzieciństwo dziecko przemoc konflikty międzynarodowe

Wsparcie dla dzieci i młodzieży. Gdzie można uzyskać pomoc?

- Można dawać dzieciom siłę na wiele sposobów. Przede wszystkim można dzieci słuchać, szanować, pytać o opinię w ważnych dla dzieci sprawach i pomagać im wtedy, kiedy mają trudno i chcą porozmawiać. Ale przede wszystkim powinniśmy dzieci kochać - zaznacza Renata Szredzińska, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk telefon zaufania pomoc dzieciństwo bezpieczeństwo dzieci

Dzieciństwo w Afryce. Jak je spędzają najmłodsi?

Czym bawią się afrykańskie dzieci? – Samochodzik wykonany z puszki czy kanistra plastikowego. Do tego dochodzą kółeczka z kapsli połączone patykiem. To jest bardzo zaawansowane, niektóre mają kierownice z patyka, która powoduje, że kółka się skręcają. Oni to wszystko robią sami – opowiadają Marta Owczarek i  Bartłomiej Skowroński z Byle dalej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk rodzina dzieciństwo Afryka

Wspierające przekonania na nowy rok. O tym, co zapewni szczęście w życiu

Odpoczynek, wyznaczenie sobie celów, myślenie również o swoich potrzebach - to niektóre z przepisów na szczęście, jakie omawialiśmy w "Zagadkowej niedzieli". W poszukiwaniach wspierały nas psycholog Agnieszka Stein i Joanna Taracha, autorki "Wspierających przekonań" - zestawu kart zawierających porady na szczęśliwe życie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk rodzina dzieciństwo szczęście

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA baśnie bajki dla dzieci psychologia fantastyka

Janusz Kukuła: Wigilia to dzień, kiedy wszyscy jesteśmy dziećmi. I to nie powinno się zmieniać

Wigilijnym gościem "Zagadkowego Studia" był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. W ten niezwykły dzień opowiadał o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy razem z rodzicami np. zapalał prawdziwe świeczki na choince, ale także przewrotnie zastanawiał się, czy rzeczywiście doświadczenia nas wzbogacają.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo Wigilia choinka bombki wspomnienie społeczeństwo Janusz Kukuła Trójka

Maja Komorowska. "Im jestem starsza, tym bardziej wzruszają mnie szczegóły"

– Drobne sprawy są ważne. Choćby buty. Mój ojciec mi to wpoił: "jeśli jest trudno, wyczyść choćby porządnie buty". W tych szczegółach możemy się poprawić. I może z tych szczegółów złoży się coś, co sprawi, że będzie nam lepiej ze sobą samym – opowiadała w jednej z radiowych audycji Maja Komorowska. Ta znakomita aktorka 23 grudnia kończy 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maja Komorowska TEATR wspomnienie Jerzy Grotowski słuchowisko dzieciństwo aktorzy kino

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA literatura dzieci dzieciństwo religia chrześcijaństwo protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura KULTURA