Polskie Radio
Section05

ekologia

Eksperci: Czesi nie ułatwiają negocjacji w sprawie Turowa, ale już myślenie o zamknięciu kopalni byłoby absurdem

Nie powinniśmy liczy na to, że negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów szybko się zakończą. W sprawie jest zbyt wiele interesów i politycznych biznesowych, tak czeskich jak i niemieckich - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W opinii Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, absurdalne jest w ogóle myślenie, że jakieś państwo musi zamknąć taką kopalnię jak Turów, bo tak chcą Czesie, ale z  perspektywą jej likwidacji za 10-20 lat trzeba się liczyć.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel związki zawodowe Czechy energetyka Niemcy energia elektryczna

Rusza program "Mój elektryk". Wiceminister klimatu i środowiska: to przełom dla Polski

- Bardzo się cieszę, że 12 lipca rusza program "Mój elektryk". To jest zdecydowany krok i jestem przekonany, ponieważ mam bardzo dobre relacje i blisko współpracujemy ze środowiskiem, z branżą, że ten program przyniesie przełom, że będzie to zdecydowany impuls rozwoju elektromobliności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.    
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA elektromobilność środowisko społeczeństwo klimat ministerstwo środowiska GOSPODARKA

Rusza program "Mój elektryk". Można wnioskować o dopłatę do zakupu auta elektrycznego

Od dziś osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje na zakup aut elektrycznych i wodorowych. Wnioski elektroniczne przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wyniesie 18 750 złotych, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 27 tysięcy złotych. Na dopłaty z programu "Mój elektryk" przeznaczono 500 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samochody elektryczne samochody elektromobilność dofinansowanie infrastruktura GOSPODARKA

Kraków we władaniu zielonej energii?

Od 1 lipca Kraków korzysta tylko z zielonej energii, czyli pochodzącej ze źródeł odnawialnych – wiatraków, turbin wodnych i baterii słonecznych. Takim prądem są zasilane wszystkie miejskie jednostki i instytucje: szkoły, urzędy, MPO, MPK, ale też tramwaje, latarnie uliczne, a nawet komenda straży pożarnej. Jednak część ekologów nazywa to wprost "urzędniczą ściemą".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Kraków zielona energia Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka