Rekompensaty dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków. Sejmowe komisje poparły projekt Sejmowe komisje energii i klimatu oraz samorządu poparły projekt ustawy o rekompensatach dla gmin za dochody utracone w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł. Zobacz więcej na temat: OZE GOSPODARKA wiatr pieniądze dochody
Rośnie moc fotowoltaiki w polskim systemie. Program "Mój prąd" dofinansuje również magazyny energii Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym na koniec września br. wyniosła 6,126 GW - poinformował operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE, opierając się na przesłanych mu danych. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA fotowoltaika ministerstwo klimatu
Pandemia a rynek paliw. Co decyduje o cenach na stacjach benzynowych? Pandemia to czas cenowej huśtawki na rynkach paliw. W ubiegłym roku, z powodu lockdownów i zmniejszonej mobilności ludzi, nastąpił drastyczny spadek popytu, co przełożyło się na duże spadki cen. Taka sytuacja trwała do początku tego roku, gdy ceny na rynkach, a więc też na stacjach benzynowych, zaczęły rosnąć i dziś jesteśmy w czasie "górki". Jak podkreśla główny ekonomista Orlenu Adam Czyżewski, to właśnie sytuacja na światowym rynku paliw jest najważniejszym czynnikiem determinującym ceny na stacjach benzynowych, a obecne wyższe ceny to poniekąd koszt, jaki świat, stający na nogi po pandemicznym szoku, ponosi w zamian za powrót do szybszego tempa rozwoju gospodarczego. Zobacz więcej na temat: paliwa GOSPODARKA ceny paliw POLSKA
Spór wokół Turowa. Minister klimatu i środowiska: Polska zaprosiła Czechy do pilnego wznowienia rozmów Polska "zaprosiła Czechy do pilnego wznowienia rozmów" w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, w Warszawie. Poinformowała o tym na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Zobacz więcej na temat: POLSKA Czechy kopalnia Turów Trybunał Sprawiedliwości UE polityka
NASZ WYWIAD Szpiedzy, eksplozje, trucizna, korupcja. Rosja zraziła do siebie Bułgarów, dostrzegli zły wpływ Kremla na swój kraj - Do niedawna partie bułgarskiej lewicy i prawicy, podobnie jak bułgarskie społeczeństwo, opowiadały się za dobrymi relacjami z Rosją, co wynikało z ich zakorzenienia w historii – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Mateusz Seroka (OSW), zaznaczając, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z przełomem i wyraźną zmianą nastawienia. Moskwa zdołała zrazić nawet tak przyjazny wobec siebie kraj, jak Bułgaria. Zobacz więcej na temat: Rosja NASZ WYWIAD Bułgaria szpieg wojsko
Spór wokół Turowa. Piotr Rudyszyn: chodzi o to by, kupować węgiel z czeskich kopalni - Kilka tygodni temu, w momencie kiedy został ogłoszony pierwszy wyrok TSUE, dyrektor PGE dostał od razu propozycję kupna węgla z czeskich kopalni - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn, ekspert Instytutu Jagiellońskiego, komentując spór wokół kopalni "Turów". Zobacz więcej na temat: Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energia elektryczna Piotr Wąż
"Szantażowanie Europy za pomocą gazu musi zostać powstrzymane". Zełenski zachęca USA do sankcji przeciwko NS2 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Nord Stream 2 USA Ameryka Stany Zjednoczone Wołodymyr Zełenski GOSPODARKA polityka
"To nie pierwsza taka groźba". KE o zapowiedzi Białorusi dot. wstrzymania dostaw gazu Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano powiedział, że gdyby Aleksander Łukaszenka naprawdę spełnił swoje groźby dotyczące wstrzymania tranzytu gazu do UE, to uderzyłby w interesy Rosji, a tego nie chce. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Białoruś sankcje Komisja Europejska gaz Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Beata Płomecka
Cena gazu pobiła rekord wszech czasów. Analitycy: jej spadek możliwy dopiero wiosną przyszłego roku Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny PGNiG ceny paliw
W połowie przyszłego roku Stany Zjednoczone mają złożyć ofertę na atom Kompleksowość podejścia do oferty wymaga czasu. Jesteśmy też zobligowani umową rządową między Polską i USA. Harmonogram mówi o wyborze partnera w przyszłym roku. My chcemy złożyć ofertę w połowie 2022 r. – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland. Zobacz więcej na temat: elektrownia atomowa
Dobre prognozy dla branży fotowoltaicznej w Polsce - sprzedaż instalacji będzie w następnych latach rosła Jak się okazuje, można zarobić na podwyżkach cen prądu. Dotyczy to np. branży fotowoltaiki, która spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Na wzrost obrotów liczą też producenci paneli dla odbiorców indywidualnych w związku ze zmianą modelu rozliczeń. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA fotowoltaika panele słoneczne finanse
Jakub Wiech o sporze wokół Turowa: po wyborach w Czechach odpadł czynnik blokujący negocjacje - Możemy liczyć na to, że nowy rząd w Pradze oraz nowe kierownictwo polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska będą w stanie dojść do porozumienia. Z Warszawy płyną pozytywne zapewnienia i głosy, które wskazują, że kontrowersyjne punkty porozumienia z Czechami są wyjaśniane i porozumienie jest w zasięgu ręki - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i klimatu (portal energetyka24.pl). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energia elektryczna Antoni Trzmiel Jakub Wiech
Wiceminister klimatu i środowiska w TSUE: zarzuty Czech ws. Turowa bezzasadne Polska odpiera zarzuty Czech w sprawie przedłużenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni w Turowie. Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio odrzucił zarówno argumenty dotyczące braku odpowiednich konsultacji społecznych i wpływu na środowisko jak i zarzuty o wpływ Turowa na poziom wód. Zobacz więcej na temat: stosunki polsko-czeskie ŚWIAT Europa Unia Europejska POLSKA Czechy
Trwa COP26. Jakóbik: polityka ochrony klimatu może przesądzić o szybszym rozwoju gospodarczym - Polska staje się adwokatem sprawiedliwej transformacji i rozwiązań, które pozwolą na zmiany, ale w sposób ewolucyjny i ze wsparciem finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl). Zobacz więcej na temat: POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel wodór GOSPODARKA Tadeusz Płużański Wojciech Jakóbik
Rolls-Royce wchodzi w energetykę jądrową. Dofinansowanie od rządu Zjednoczonego Królestwa Wielka Brytania przeznaczyła 210 mln funtów aby pomóc firmie Rolls-Royce w budowie pierwszego w kraju małego modułowego reaktora jądrowego. Inwestycja jest elementem dążenia do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA pieniądze Unia Europejska Europa ŚWIAT kierowca kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców
ANALIZA Trwa konferencja klimatyczna COP26. Trudności z ustaleniem wspólnych postanowień Konferencja klimatyczna COP26 kończy się 12 listopada. Ministrowie rządów spotkali się w Glasgow, aby wypracować porozumienie w sprawie globalnych zasad, które pomogą utrzymać zmiany klimatyczne w ryzach. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA pieniądze Unia Europejska Europa ŚWIAT
USA nałożą sankcje na zarządcę Nord Stream 2? Chce tego grupa senatorów Grupa sześciu republikańskich senatorów złożyła projekt wprowadzenia sankcji na firmę Nord Stream 2 AG, czyli należące do Kremla przedsiębiorstwo zarządzające gazociągiem Nord Stream 2. Zdaniem wnioskodawców, uruchomienie gazociągu przyniosłoby szkody Stanom Zjednoczonym i państwom europejskim. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA Ameryka Ameryka Północna Republikanie Nord Stream 2 Nord Stream II GOSPODARKA
Plan wierceń złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG składa wniosek PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r. Zobacz więcej na temat: PGNiG GOSPODARKA gaz energia