Polskie Radio
Section05

Europa

Piotr Serafin: jedność UE będzie poddana wielkiej próbie

- Europejski budżet musi być bardziej elastyczny, by Unia szybciej reagowała na nadzwyczajne sytuacje, takie jak powodzie w Polsce, czy zagrożenia na wschodzie - mówił w podcaście Szczyt Europy komisarz do spraw budżetu Piotr Serafin. Pytany o najbliższe pół roku, kiedy Polska będzie kierować pracami Unii, odpowiedział, że to będzie najtrudniejsze sześć miesięcy od wielu lat. Zdradził tez jakich przezwisk nie lubi i pokazał, czy umie w głowie przeliczać duże kwoty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Serafin Beata Płomecka Unia Europejska

Rosja blisko kluczowego miasta. Ukraiński generał odwołany

Dowódca operacyjno-taktycznej grupy "Donieck" gen. Ołeksandr Łucenko stracił stanowisko - podaje "Ukrainska Prawda", powołując się na źródło w ukraińskich siłach zbrojnych. Z informacji portalu wynika, że decyzja związana jest z szybkimi postępami wojsk rosyjskich w kierunku strategicznie ważnego miasta Pokrowsk na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 Donbas Donieck

Specmisja USA w Kijowie. Zmasowany atak jej nie odstraszył

Rosja przypuściła w piątek zmasowany atak rakiet i dronów na Ukrainę, jeden z największych w czasie wojny. Tymczasem Kijów odwiedziła delegacja administracji USA. Z wizytą przybył także komisarz ds. obronności UE. Władze Ukrainy informują o zestrzeleniu większości rakiet i dziesiątek dronów. F-16 strąciły 11 rosyjskich rakiet manewrujących. Po południu wciąż ogłaszane były alarmy powietrzne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 USA