Polskie Radio
Section05

fizyka

Nocna moc światła

Jako forma promieniowania elektromagnetycznego widzialne jest dla ludzkiego oka. Płynące z hinduistycznych lamp przedstawia zwycięstwo dobra nad złem i wiedzy nad ignorancją. Utożsamiane z prawdą, nadzieją i przejrzystością, stanowi podstawę życia na Ziemi i dało nazwę jednej z najważniejszych epok ludzkiej historii. W impresjonizmie stało się pełnoprawnym bohaterem obrazów.
Zobacz więcej na temat:  world music folklor folk Dwójka muzyka współczesna Nowa Tradycja Hanna Szczęśniak muzyka elektroniczna tradycja ambient awangarda eksperyment filozofia

Pierwszy gwiazdor fizyki. Co tak naprawdę wiemy o Albercie Einsteinie?

To nazwisko zna każdy, choć mało kto wie, dlaczego właściwie Einstein był tak sławny. Jako ikona popkultury jego postać stała się niezależna od prawdziwej osoby. – W korespondencji, która napływała do niego z całego świata, pojawiały się pytania: "czy pan naprawdę istnieje?" – mówił historyk nauki Jarosław Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Albert Einstein NAUKA naukowcy Wszechświat nagroda Nobla pole elektromagnetyczne natura matematyka Masa energia światło

Ważne wyniki badań. Kontrola kwantowa możliwa w znacznie wyższych temperaturach

W ultraniskich temperaturach zderzenia międzyatomowe są dość proste do przewidzenia, a ich wynik można kontrolować przy użyciu pola magnetycznego. Badania pokazują jednak, że jest to możliwe również w temperaturach wyższych, niż dotychczas sądzono. Zespół Maksa Walewskiego, dr. Matthew Frye’a i prof. Michała Tomzy opublikował swoje obserwacje w prestiżowym "Science Advances".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Zobacz także Michał Tomza Urszula Bończuk-Dawidziuk Aleksandra Biedrzycka

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Michał Heller. "Ksiądz dla inteligencji"

- Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i przepojonej kultem do nauki, zwłaszcza nauk ścisłych. Często słyszałem z ust ojca zdanie, że "nie ma księży dla inteligencji, że kazania nie są do nich adresowane". We mnie to jakoś zakiełkowało – mówił w Polskim Radiu ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog.
Zobacz więcej na temat:  Michał Heller chrześcijaństwo filozofia religia astronomia

Prof. Krzysztof Meissner w rozmowie z Katarzyną Jankowską: świat fizyki poddany jest ścisłym, prostym i eleganckim prawom

Prof. Krzysztof Meissner, wybitny fizyk, początkowo interesował się… chemią. Dlaczego z czasem postanowił realizować się w świecie fizyki? Czym dla niego jest autorytet tej nauki budowany na "pięknych równaniach i eleganckich teoriach"? Nad czym pracuje z najwybitniejszym fizykiem matematycznym na świecie Rogerem Penrose'em?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Krzysztof Meissner