Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Eksperci: atom w miksie energetycznym to konieczność, ale jest bardzo spóźniony

W miksie energetycznym będzie bezwzględnie potrzebowali atomu, który docelowo może zapewnić nam ok. 30 proc. dostaw energii elektrycznej. Jednak jeszcze przez lata musimy bazować na węglu, a tego brunatnego zabraknie nam w połowie lat 30-ych tego wieku. Powinniśmy zatem radykalnie przyśpieszyć z realizacją źródeł odnawialnych, w tym prostszych w budowie od atomu farm wiatrowych na morzu. Na wszystko jest już bowiem bardzo późno - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  atom USA Korea Południowa energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

Kontrowersyjna wizyta kanclerza Scholza w Chinach. Ekspert: nie dostrzega podobieństw między ChRL a Rosją

Olaf Scholz najwyraźniej nie wyciągnął wniosków z przegranej polityki Berlina wobec Moskwy i nie dostrzega podobieństw pomiędzy Rosją a Chinami - ocenił politolog z Uniwersytetu Nottingham Andreas Fulda, komentując planowaną na piątek wizytę kanclerza RFN w Chinach. Ekspert podkreślił przy tym, że wizyta następuje krótko po zakończonym XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, na którym przywódca kraju Xi Jinping przedłużył i dodatkowo umocnił swoją władzę.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Chiny delegacja biznes Azja Olaf Scholz ŚWIAT

Koreańczycy z KHNP deklarują zaangażowanie kapitałowe w Pątnowie. Wicepremier Sasin potwierdza

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że w czasie jego rozmów w Seulu padła ze strony ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. deklaracja kapitałowego zaangażowania się koncernu KHNP w projekt jądrowy, planowany w Pątnowie przez PGE, ZE PAK i KHNP.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne POLSKA Korea Południowa inwestycje zagraniczne prąd Jacek Sasin polityka

ANALIZA Niemcy silnie dotują gospodarkę w odpowiedzi na kryzys energetyczny. "To zagraża integralności UE"

Szefowa Unii Europejskiej ds. konkurencji będzie musiała przyjrzeć się wartemu 200 mld euro "wielkiemu parasolowi ochronnemu" Berlina, który ma chronić niemieckich konsumentów i przedsiębiorców przed gwałtownym wzrostem cen energii. UE będzie musiała wykazać, że Niemcy nie wydają niesprawiedliwie pieniędzy przeznaczonych dla innych krajów europejskich lub zażądać zmian, aby upewnić się, że niemieckie firmy nie mają przewagi nad konkurencją.
Zobacz więcej na temat:  biznes handel infografika prąd Niemcy Unia Europejska ŚWIAT Europa

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne

Dopłaty bezpośrednie już na kontach rolników. ARiMR: wkrótce upływają terminy złożenia dodatkowych wniosków

Prawie 8,5 mld zł zaliczek z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 r. zostało już przelanych na konta rolników. Jednocześnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że trwają cztery nabory wniosków o pomoc w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do 15 listopada można złożyć wnioski o dotację na wymianę dachów, a do 18 listopada o wsparcie na inwestycje w przetwórstwo.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo dopłaty bezpośrednie ARiMR dofinansowanie fundusze unijne

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Publicyści komentują decyzję rządu

Dziś rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt będzie realizowany we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. O inwestycji rozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Maciejewski, redaktor "Sieci" i Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej".
Zobacz więcej na temat:  energetyka bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa atom Polskie Radio 24 energia atomowa Mateusz Morawiecki

Amerykanie wybudują w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Grzegorz Wszołek: to sytuacja win-win

- Nie ma oczywiście niczego za darmo. Amerykanie pomogą nam i wybudują nam elektrownię, dadzą nam technologię, a dzięki temu my zapewnimy pewne środki Amerykanom - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wszołek, redaktor "Gazety Polskiej" i portalu Salon24.
Zobacz więcej na temat:  atom POLSKA polityka energetyka bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa Mateusz Morawiecki Polskie Radio 24 energia atomowa

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Minister Moskwa wskazuje termin rozpoczęcia budowy

- Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji po posiedzeniu rządu.  Dodała, że energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, "ale to także rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski".
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia atomowa elektrownia atomowa Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

Premier Morawiecki: przyjęliśmy uchwałę ws. lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykański koncern Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Elektrownia ma powstać w północnej części kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W projekcie uchwały zapisano, że inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki elektrownia atomowa energetyka atom bezpieczeństwo energetyczne