Polskie Radio
Section05

historia PRL

Dr Przemysław Gasztold o działalności chińskiego wywiadu w PRL

Choć komunistyczne Chiny i Związek Sowiecki zdawały się pozostawać w przyjaźni, w rzeczywistości między tymi mocarstwami trwała rywalizacja o wpływy w bloku komunistycznym. W Polskim Radiu 24 o działalności chińskiego wywiadu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mówił dr Przemysław Gasztold, historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli HISTORIA historia Polski Chiny wywiad fakty opinie ciekawostki

PR24 Dekret Göringa z 1940 r. odebrał majątki Polakom w Niemczech. Płużański: sprawa do dzisiaj nie jest załatwiona

- Jesteśmy w dobie porządkowania spraw z przeszłości, naszej historii związanej z dwoma agresorami, opresyjnymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Do dziś nie udało się wypracować jednolitego podejścia do prawodawstwa niemieckiego, ale i sowieckiego na ziemiach polskich - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm cenzura Tadeusz Płużański Bolesław Bierut

Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Komitet Obrony Robotników KOR NSZZ Solidarność Andrzej Duda Order Orła Białego Piotr Naimski Mirosław Chojecki Antoni Macierewicz PRL HISTORIA historia Polski

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy HISTORIA historia Polski PRL społeczeństwo odszkodowanie

Prof. Dudek: spadkobiercami idei Solidarności są wszyscy Polacy, którzy włączyli się w pomoc Ukrainie

– Rocznica narodzin Solidarności w przyszłości będzie obchodzona wspólnie, tylko muszą zejść ze sceny jej główni, skłóceni bohaterowie. Wtedy to będzie najważniejsze święto w historii Polski, święto zwycięstwa – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził, spadkobiercami idei Solidarności są ci wszyscy, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Trójka HISTORIA polityka porozumienia sierpniowe Solidarność

Reparacje wojenne. Marcin Wikło: Polska się ich nie zrzekła, nie domknięto pewnych formalności prawnych

- Zmiana polityczno-prawnego stanu rzeczy ws. reparacji opiera się na sekwencji wydarzeń z sierpnia 1953 roku i wówczas 23 sierpnia był tylko finałem rzeczy obarczonych wadą prawną i jest to bardzo istotne. Nawet w tak absurdalnych czasach, w których znajdowała się Polska Republika Ludowa, pewne formalności musiały być domykane - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Wikło Antoni Opaliński POLSKA reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa HISTORIA historia Polski PRL społeczeństwo

Grzegorz Wołk o funkcjonowaniu wywiadu Służby Bezpieczeństwa w PRL

Służba Bezpieczeństwa PRL często kojarzy się bardzo prosto - to inwigilacja opozycji demokratycznej, walka z Kościołem oraz tajni współpracownicy wewnątrz Solidarności. O zawiłościach związanych z funkcjonowaniem SB w różnych momentach historii PRL, o jej zadaniach, cechach i funkcjach, mówił w Polskim Radiu 24 historyk z IPN Grzegorz Wołk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna PRL Robert Tekieli

Rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Prezydent i premier wspominają bohaterów. "Wspólnie pochylamy głowy"

"Poznański Czerwiec zainicjował zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności, choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca. "Robotnicze żądania socjalne boleśnie demaskowały władzę, która mieniąc się ludową, rzeczniczką ludzi pracy, ludzi tych bezwzględnie wyzyskiwała" - dodał z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkopolska Poznań historia Polski HISTORIA PRL komunizm propaganda strajki Czerwiec 1956 robotnicy represje Andrzej Duda Andrzej Dera Mateusz Morawiecki Szymon Szynkowski Solidarność

Historia "mebli Kowalskich". "Odpowiedź na potrzeby tamtego czasu"

- Panuje wśród niektórych opinia, że moi rodzice zniszczyli tradycyjne meble, projektując meblościankę. To nie jest prawda, ponieważ tych małych mieszkań nie dało się urządzić, tak jak to bywało przed wojną w większych lokalach, gdzie była osobna sypialnia, osobno salon, pokój dziecięcy, jadalnia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Magdalena Merta architektura projektowanie