Polskie Radio
Section05

historia Polski

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Nie wszyscy jednak mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce pr poleca rzeź Woli

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Ale nie wszyscy mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż rzeź Woli

"Mamy powinność oddawać im najwyższą cześć i chwałę". Terytorialsi dbają o groby bohaterów wojennych

W przeddzień 1 listopada żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej uporządkowali groby bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Armii Krajowej. "Nie tylko wzorowe wyszkolenie, ale także tożsamość historyczna i pamięć o poległych wyróżniać powinna każdego żołnierza" - czytamy w komunikacie CSWOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święto zmarłych Wojska Obrony Terytorialnej cmentarz Armia Krajowa

Ponad 11 tys. placówek w kraju i za granicą wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła pamięta"

Ponad 11 tys. szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła pamięta". Zaangażowało się w nią ponad 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli - podało MEiN. Celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Polacy za granicą

Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Pawiak Stefan Starzyński Warszawa II wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

Mularczyk: powinien powstać raport o stratach wojennych Polski w wyniku agresji i okupacji ZSRR

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział w Polskim Radiu 24, że resort spraw zagranicznych prowadzi prace nad raportem dotyczącym strat wojennych, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej ze strony Związku Sowieckiego. W jego ocenie te prace powinny być kontynuowane również po ewentualnej zmianie rządu w nowej kadencji Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych II wojna światowa HISTORIA okupacja sowiecka reparacje wojenne Związek Sowiecki zbrodnie wojenne raport Rosja

PR24 Mularczyk o reparacjach: Niemcy postawili w Polsce na opozycję, chcą, by temat zniknął

- Niemcy dziś w sposób bardzo wybiórczy rozliczają się ze swoich zbrodni, tylko z krajami, w których mają do ugrania jakiś interes. W Polsce uznali, że postawią na opozycję, zmienią władzę i temat sam zniknie - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA Niemcy społeczeństwo Stanisław Janecki Arkadiusz Mularczyk