Polskie Radio
Section05

historia Polski

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

"Do tej pory widzieli tylko jedną stronę medalu". Sellin o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście Wołynia

- Ukraińcy nie godzą się na nasze poszukiwania tych miejsc, ekshumacje, pochówki, upamiętnienia. Jednak teraz odblokowali się na ten temat i chcą o tym rozmawiać. Po prostu zauważyli, że ta historia nie powinna ciążyć na naszych relacjach w tak mocny sposób, w sytuacji, kiedy pokazaliśmy, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina ŚWIAT Europa

Nowy ambasador Niemiec pisze o "bezmierze zła wyrządzonego w Warszawie". "Przestroga dla przyszłych pokoleń"

"Bezmiar zła i cierpienia wyrządzonego Warszawie przez Niemców powinien być przestrogą dla przyszłych pokoleń. Dziękuję dyrekcji Muzeum za poświęcony mi czas oraz za wolę wspólnego spojrzenia w przyszłość" - napisał nowy ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie POLSKA Niemcy Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Grunwald 1410. Krzysztof Jabłonka: bez Litwinów przegralibyśmy tę bitwę

- Kulminacyjnym punktem bitwy, odnotowanym szczególnie w źródłach ruskich, ale i krzyżackich, był powrót Litwinów na pole bitwy. Rozległ się okrzyk: "Litwa wraca" i zobaczono hufce na czele z księciem Witoldem, które spadły z północy na Krzyżaków - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Piotr Wąż bitwa pod grunwaldem Grunwald Krzyżacy Litwa

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

"Musimy egzekwować umowy międzynarodowe". Prof. Filip Musiał o polskich miejscach pamięci

- W Pierwszej kolejności musimy egzekwować umowy międzynarodowe, które obligują stronę rosyjską do należytego dbania o tego typu miejsca pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał, historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie. Gościem audycji był także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  pamięć HISTORIA żołnierze POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Rosja

Polskie dwory inne niż wszystkie

- W Rzeczypospolitej budowano inaczej niż w Europie (zachodniej - przyp. red.), gdzie stawiano na pałace raczej wysokie a wąskie, bo one musiały zajmować niezbyt rozległe obszary, często były budowane w miastach. Natomiast nasze podmiejskie czy wiejskie rezydencje były szerokie, rozległe, z rozmachem - mówiła w Dwójce prof. Aleksandra Jakóbczyk-Gola.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek Maria Czok Rzeczpospolita KULTURA