Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Wyrok na mieszkańców Europy Środkowej". Historycy Instytutu Pileckiego o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Niemiecko-sowiecki pakt Ribbentrop-Mołotow był wyrokiem wydanym na miliony mieszkańców Europy Środkowej - analizują historycy Instytutu Pileckiego.  Umowa została podpisana 23 sierpnia 1939 roku przez ministrów spraw zagranicznych Związku Sowieckiego i III Rzeszy: Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. 
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza Związek Sowiecki HISTORIA II wojna światowa POLSKA pakt Ribbentrop-Mołotow

"W sierpniu 1980 roku wszystko zagrało". Jan Karandziej o strajku w Stoczni Gdańskiej

- Była odpowiednia pogoda, czas i motyw, czyli obrona wyrzuconej z pracy Anny Walentynowicz - wspominał w Polskim Radiu 24 Jan Karandziej, działacz opozycji demokratycznej w PRL. 14 sierpnia rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina strajk, który przyczynił się do zmiany rzeczywistość PRL i całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL strajki sierpniowe Anna Walentynowicz

Dr Rohoziński o pakcie Ribentrop-Mołotow: otwierał drogę do terroru

- Ten pakt otworzył ręce terrorowi czy utorował ścieżkę. Tak naprawdę obie strony dawał sobie nawzajem wolną rękę na terror. Jednym z aspektów tego paktu była współpraca gestapo i NKWD - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie sowieckie konflikty międzynarodowe dyplomacja Niemcy Rosja HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Bez papieża Solidarność by nie przetrwała". Piotr Dmitrowicz o Janie Pawle II w czasach PRL

- Zapominamy trochę jaką rolę papież odegrał w powstaniu Solidarności. Bez tej pierwszej pielgrzymki nie byłoby Solidarności. To jeszcze trochę się pamięta, ale to co zdarzyło się w latach 80-tych nie jest tak pamiętane. Bez papieża Solidarność by nie przetrwała - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Jan Paweł II PRL wiara Kościół katolicki opozycja demokratyczna HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Wiceszef MSZ o warunkach rozmów z Izraelem: konieczna jest zmiana decyzji o popsuciu stosunków z Polską

- Jesteśmy gotowi, żeby rozmawiać z Izraelem, ale do tego niezbędna jest zmiana decyzji politycznej, która najwyraźniej została podjęta w tym kraju, żeby zepsuć stosunki z Polską - mówił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, komentując reakcję Izraela na nowelizację polskiego Kpa.
Zobacz więcej na temat:  Izrael dyplomacja Polityka zagraniczna Polski MSZ Paweł Jabłoński POLSKA polityka

Jan Pietrzak o Pałacu Saskim: trzeba odbudowywać filary przeszłości dla przyszłych pokoleń

- To bardzo mądre i słuszne poczynania władz. Jest również bardzo rozwinięta budowa muzeów w Polsce. Bardzo istotne jest odbudowywanie filarów przeszłości dla obecnego i przyszłych pokoleń, aby wiedzieli że są fundamenty - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski budowa pamięć POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Jan Pietrzak

Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców

- Od kilku lat temat reparacji wojennych, wyliczenia strat wojennych jest stawiany i mam nadzieję, że kiedyś znajdzie swój pozytywny finał - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odnosił się także do kwestii odbudowy zniszczonego przez Niemców Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski II wojna światowa reparacje wojenne POLSKA HISTORIA społeczeństwo Warszawa Krzysztof Świątek

"Będziemy składać skargę kasacyjną". Świrski o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

- Pozwani zgodzili się z p. Filomeną Leszczyńską, że popełnili błąd i wsadzili trzech Malinowskich w jednego. Mimo to, sprawa jest oddalona - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, oceniając wyrok sądu II instancji ws. książki "Dalej jest noc". - Jestem zdania, że ten wyrok nie ostanie się przed Sądem Najwyższym i skarga zostanie uznana - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Świrski Antoni Trzmiel POLSKA Żydzi sądownictwo

Słuchowisko PR w hołdzie małym powstańcom [ZOBACZ WIDEO]

"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Powstanie Warszawskie II wojna światowa KULTURA dzieci dzieciństwo

Jest wniosek do komisji etyki ws. wypowiedzi posła KO nt. Holokaustu. Bochenek: to haniebne, nieuprawnione słowa

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek skierował wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie posła Koalicji Obywatelskiej Artura Łąckiego. - Wypowiedź posła KO Artura Łąckiego to szerzenie kłamstwa historycznego. Apeluję o przeprosiny milionów Polaków za haniebne, nieuczciwe i nieuprawnione słowa - powiedział Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Holokaust antysemityzm Sejm Rafał Bochenek II wojna światowa