Polskie Radio
Section05

historia Polski

Nietypowa gra miejska. "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956"

Rzut granatem i zagadki dotyczące uzbrojenia czy budowy pojazdów – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników historycznej gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Takie łączące przyjemne z pożytecznym zabawy odbywają się regularnie w Sianowie w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo Poznań 1956 Czerwiec 1956 PRL gra miasto

"W ten sposób oddajemy im sprawiedliwość". Maląg o uprawnieniach dla byłych więźniów obozu w Pruszkowie

- Przyznając byłym więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie uprawnienia kombatanckie, oddajemy im sprawiedliwość. W ten sposób chociaż częściowo możemy zadośćuczynić za poniesione przez nich krzywdy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Pruszków kombatanci

"Był surowym recenzentem elit". Jerzy Kłosiński o dorobku i twórczości historyka Jerzego Łojka

- Jerzy Łojek uważał, że to od jakości przywódców i tego, czy na pierwszym miejscu stawiają niepodległości i podmiotowość Polski, zależy nasza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kłosiński, autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Kłosiński rozbiory Polski niepodległość KSIĄŻKA Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 społeczeństwo

Dr Karol Nawrocki: jednym z głównych celów IPN jest przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej

- Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła z blisko 150 wnioskami o uchylenie immunitetu dla sędziów i prokuratorów orzekających w czasie stanu wojennego i w latach 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka IPN Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 historia PRL Powązki

"Miejsce istotne dla naszej historii". Szef MON odwiedził "amerykańską Częstochowę"

- Na terenie Stanów Zjednoczonych jest fragment polskiej ziemi, są groby żołnierzy polskich, są groby obywateli USA, którzy zawsze przyznawali się do swej polskości - mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Szef MON odsłonił także tablicę upamiętniającą polskich bohaterów bitwy 1920 roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie

Nagrody za kultywowanie pamięci o Kresach. IPN wręczy statuetki "Semper Fidelis"

Instytut Pamięci Narodowej wręczy po raz trzeci Nagrody "Semper Fidelis", by w ten sposób wyróżnić osoby, instytucje i organizacje, działające na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość rozpocznie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie, a Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Kresy

Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. PISM zebrał kilkaset dokumentów

Polska dyplomacja zorganizowała jedną z największych akcji pomocy Żydom w czasie II wojny światowej - wynika z publikacji pt. "Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939-1945", którą wydał Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. W tomie zebrano ponad 550 dokumentów ukazujących systemowość i masowy charakter tej pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Holokaust II wojna światowa POLSKA dyplomacja społeczeństwo HISTORIA Żydzi