Polskie Radio
Section05
historia Polski

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski historia PRL HISTORIA Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956

Palmiry. Świadectwo okrucieństwa niemieckiego okupanta

Prawnicy, publicyści, przemysłowcy, ludzie ze świata sztuki, oficerowie. Łącznie 362 ofiary. 20 i 21 czerwca 1940 roku Niemcy dokonali największej i najgłośniejszej ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach. W tym roku przypadła 79. rocznica tego tragicznego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Palmiry II wojna światowa okupacja niemiecka historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki zbrodnie wojenne

Stosunki dyplomatyczne między Polską a rządem sowieckim

30 lipca 1941 roku na Foreign Office w Londynie w obecności premiera Winstona Churchilla i ministra Anthony’ego Edena, gen. Władysław Sikorski i ambasador Iwan Majski podpisali układ między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem sowieckim o wznowieniu stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRR. Niebawem na jej czele stanął gen. Władysław Anders.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Niemcy ZSRR okupacja sowiecka dyplomacja Władysław Anders stalinizm Dorota Truszczak Anglia

Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

– Boże Ciało to tradycyjne i bardzo mocne święto. Urodziłem się w Wadowicach, obecnie mieszkam w Szczecinie. Mam 90 lat. Przed wojną procesje nie były tak masowe jak dziś. Za okupacji w ogóle nie wolno było ich organizować. Ale to tradycja i dziś też tu pójdę – mówi jeden z uczestników procesji Bożego Ciała w Łowiczu.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Urszula Tomaszewska-Żółtowska Trójka KULTURA historia Polski reportaż

T. Chmielecki: historia przyznała Lechowi Kaczyńskiemu rację

- Bardzo dobrze się stało, że Lech Kaczyński został pochowany na Wawelu, obok królów i marszałka Józefa Piłsudskiego. Był jednym z najważniejszych przywódców Polski, przykładem patrioty, dla którego Polska była na pierwszym miejscu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmielecki, politolog, współautor biografii "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń polityka Lech Kaczyński historia Polski

Rok 1941. Starcie dwóch totalitaryzmów

22 czerwca 1941 roku. Godz. 7.00. Radio niemieckie podało komunikat o trwającym już blisko 4 godziny   ataku III Rzeszy na ZSRR.  Odczytano przemówienie Adolfa Hitlera: "Przytłoczony ogromem zmartwień, skazany na miesiące milczenia, wreszcie mogę mówić swobodnie. Rodacy! W tej chwili trwa ofensywa, która swymi rozmiarami dorównuje największym, jakie widział świat".  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Dorota Truszczak Andrzej Nowak totalitaryzm Niemcy Rosja historia Polski