Polskie Radio
Section05

historia Polski

Andrzej Michałowski: strajk najdłużej trwał na wybrzeżu

W piątek przypada 38. rocznica wybuchu stanu wojennego. Jak ten dzień wspominają świadkowie tamtych wydarzeń, uczestnicy i działacze Solidarności? W "Pulsie Trójki" mówili o pierwszych dniach Stanu Wojennego Maria Dłużewska, reżyserka, działaczka Solidarności Walczącej oraz Andrzej Michałowski, założyciel Solidarności portowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka stan wojenny Magdalena Uchaniuk-Gadowska Maria Dłużewska HISTORIA PRL 13 grudnia

Uratowali tysiące Żydów. Piotr Gliński o "Liście Ładosia": Polska zdała egzamin

- "Lista Ładosia" to jeszcze jeden dowód na to, że Polska jako wspólnota polityczna i społeczna zdała egzamin w najtrudniejszych latach II wojny światowej - ocenił wicepremier. Minister kultury Piotr Gliński w Warszawie wziął udział w prezentacji publikacji Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa Żydzi

Jak polskie królowe sięgały po władzę?

W średniowieczu kobiety nie były dobrze traktowane. Często nie zapisywano ich imion, a nawet dat urodzenia. Niejednokrotnie bywało, że król rządził dobrze, bo miał mądrą żonę, która mu w rządzeniu pomagała. Taką była Dobrawa, która nauczyła Mieszka manier i sztuki wojennej. Zdarzały się jednak księżne, które bez względu na losy państwa robiły wszystko, by utrzymać władzę.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Anna Hardej kobieta KSIĄŻKA Kamil Janicki

"PRL - Historia Prawdziwa". O traumie stanu wojennego

- Moskwa próbowała zmienić w Polsce I sekretarza KC PZPR. W czerwcu Stanisława Kanię obronił Wojciech Jaruzelski, ale w październiku 1981 roku Jaruzelski zmienił zdanie. Uznał, że strategia Kani jest bez sensu. Kiedy zgodził się zostać I sekretarzem, natychmiast go wybrano i od razu rozpoczęły się przygotowania do stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Brzeziński USA kopalnia Wujek stan wojenny Lech Wałęsa Solidarność Wojciech Jaruzelski Stanisław Kania

Szef krakowskiego IPN-u: ks. Władysław Gurgacz żył nade wszystko wiarą

- Ks. Władysław Gurgacz, ps. Sem został skazany na śmierć 14 sierpnia 1949 r. Wyrok wykonano miesiąc później na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. - Poza tym, że był kapelanem podziemia niepodległościowego, był także malarzem, a nade wszystkim mistykiem - mówił w Polskim Radiu 24 o wybitnym duchownym dr Filip Musiał, dyrektor oddziału krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci komunizm Tadeusz Płużański Armia Krajowa Narodowe Siły Zbrojne