Polskie Radio
Section05

historia Polski

Paweł Edmund Strzelecki. Na jego cześć nazwano w Australii pasmo górskie, dwa szczyty, jezioro i rzekę

Wytworny i przystojny mężczyzna postanowił podbić świat. Badania, które przeprowadził na całym globie zapewniły mu nieśmiertelną sławę. – Był tym z nielicznych Polaków, którym udało się wyrwać poza polskie opłotki – słyszymy w archiwalnej audycji "Z ziemi polskiej". – Obok Chopina i Curie-Skłodowskiej był najwybitniejszym Polakiem XIX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Australia podróże odkrywcy HISTORIA Paweł Edmund Strzelecki

Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach - wydano nowy album z unikalnymi zdjęciami

Właz do kanału i torba powstańczej łączniczki, Goliat, samolot Douglas C-47 czy urna z prochami książek z Biblioteki Krasińskich - to niektóre z obiektów, które przybliża publikacja "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach". 1 sierpnia przypada osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego

"Ludzie". Cały czas byłam kimś, kto wystaje, nie pasuje – mówi Joanna Talewicz

Gościnią programu była Joanna Talewicz, antropolożka kultury z doktoratem, prezeska Fundacji w Stronę Dialogu, nazywana też "panią Joanną od Romów". W rozmowie to, co zawodowo i życiowo zajmuje Joannę Talewicz, przenikało się z tym, co dotyczy jej bardzo osobistych, rodzinnych przeżyć. A tych rzeczy jest bardzo dużo.
Zobacz więcej na temat:  Cyganie Romowie Oświęcim Agnieszka Szydłowska Trójka Jerzy Ficowski

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

71. urodziny Starego Miasta w Warszawie. "To najbardziej kulturalna dzielnica Warszawy"

Choć Stare Miasto w Warszawie liczy kilkaset lat, to jego obecny stan zawdzięczamy odbudowie po prawie całkowitym zrównaniu z ziemią podczas II wojny światowej. Dlatego też w tym roku świętujemy 71. urodziny warszawskiej Starówki. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji i imprez kulturalnych. Ze szczegółami historycznymi i tym wydarzeniem zapoznała nas Karolina Ziębińska - dyrektor Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Warszawa Starówka Aldona Łaniewska-Wołłk Karolina Ziębińska

Jak przystępnie opowiedzieć historię Polski cudzoziemcom?

 - Starałem się tę książkę napisać tak, żeby mogli ją zrozumieć współcześni młodzi czytelnicy. Sam jestem pokoleniem Millenialsów i powiem szczerze, że bardzo lubię krótkie formaty - mówi Dariusz Sirko, autor "Pocket History of Poland". - Też ucząc się w trakcie studiów sięgałem po kieszonkowe książki oksfordzkie, które były napisane w humorystyczny sposób. W ten sposób uczyłem się historii Wielkiej Brytanii. Dużo chętniej i przyjemniej czyta się takie wydawnictwa i postanowiłem pójść tym tropem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan obcokrajowcy

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Naocznych świadków jest coraz mniej"

W związku z 80. rocznicą zrywu Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje serię wydarzeń upamiętniających bohaterów sierpnia i września 1944 roku. Planowane są koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy o godzinie "W". Oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się 1 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Paweł Ukielski Warszawa

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Kresy Polskie Radio historia radiofonii kabaret humor Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

Henryk Sławik. Bohater trzech narodów

Po przybyciu na Węgry jesienią 1939 roku zaczął organizować pomoc dla uciekinierów z Polski. Dzięki jego staraniom udało się uratować wielu Żydów, w tym znaczną liczbę dzieci. Za niesienie pomocy Żydom został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. 16 lipca mija 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. 
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry Holokaust Niemcy nazizm Żydzi II wojna światowa zbrodnie wojenne

Bitwa pod Grunwaldem - jedna z najważniejszych bitew w historii Polski

Gdybyśmy żyli w średniowieczu to bylibyśmy właśnie świadkami jednej z największych bitew tamtych czasów: bitwy pod Grunwaldem. Trudno w to uwierzyć, ale jedno starcie zadecydowało o dalszych losach Krzyżaków. A przy okazji o dalszej historii naszego państwa, przynajmniej na kolejne kilka wieków. Przy okazji 614. rocznicy tej bitwy w "Jedynce Dzieciom" opowiedział o niej historyk, dr Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska bitwa pod grunwaldem średniowiecze

Bitwa pod Grunwaldem. Współczesne mity i legendy

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś mija 614. rocznica. Mity te związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także samego średniowiecza, w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy", będącego jednocześnie pierwszą polską powojenną superprodukcją, oglądaną przez większość Polek i Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze bitwa pod grunwaldem