Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"

- Podczas Retrospektyw* Festiwalu "NNW" przedstawiamy produkcje zagranicznce, z Europy Środkowo-Wschodniej. Z każdym rokiem przyjeżdżają ludzie z coraz to innych krajów. Wielu zagranicznych obywateli przyjeżdża do naszego kraju i inspiruje się tym festiwalem, chcą opowiadać swoją historę w podobny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci pamięć FILM Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Polskie Radio 24 POLSKA

Przemilczany niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci. Torański: więziono je za polskość

- Istnienie tego obozu zostało przemilczane. Gdyby w tym miejscu ginęły żydowskie, a nie polskie dzieci, świat krzyczałby na ten temat od 75. lat. Polskie dzieci więziono za polskość, za to, że ich rodzice działali w ruchu oporu, w organizacjach podziemnych albo trafili do obozów śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Torański, dziennikarz, współautor książki "Mały Oświęcim". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Niemcy

Muzeum Polskie w Rapperswilu może przestać istnieć

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii może przestać istnieć - mówi dyrektorka placówki Anna Buchmann. 23 października minęło 150 lat o powstania Muzeum Narodowego Polskiego, stworzonego z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. Przez cały ten czas Muzeum mieściło się na zamku w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  muzeum ŚWIAT Szwajcaria KULTURA

"Gest i pamięć w stosunku do kombatantów". Krzysztof Krzemiński o akcji "Rodacy Bohaterom"

- Trafiamy do dużych polskich środowisk kombatanckich na Kresach i staramy się je wspierać. W dzisiejszych czasach pędzimy za Zachodem, a zapominamy o naszej kolebce - powiedział o akcji "Rodacy Bohaterom" w Polskim Radiu 24 Krzysztof Krzemiński (Stowarzyszenie Odra-Niemen).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kresy pomoc II wojna światowa społeczeństwo Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 infografika

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA artysta malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie

Warszawa: msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Kościół Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo PRL Warszawa mazowieckie