Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Szczątki Pileckiego zostaną zidentyfikowane. Wierzymy w to"

70 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej. – Ten wyrok nie zapadł na sali sądowej, a w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Krzysztof Szwagrzyk IPN stalinizm

Gadowski: Cywiński pierze Auschwitz z pierwiastków polskich

- Panie Cywiński, jeśli nie chce pan eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz, to wynoś się pan z Oświęcimia - stwierdził Witold Gadowski w opublikowanym w serwisie YouTube filmie. Zapytaliśmy publicystę, dlaczego w tak ostry sposób skrytykował dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski Auschwitz Żydzi IPN TYLKO U NAS

Drogi Pułtuska do Niepodległości

– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pułtusk odzyskanie niepodległości Legiony Polskie Słowem Niepodległa niepodległość

Książka "Obrońcy". Opowieść o ludzkiej solidarności

– Zaprezentowane przez mnie wywiady są piękną opowieścią o ludzkiej solidarności – powiedziała Maria Dłużewska, autorka książki "Obrońcy". W audycji "Między Kropkami" rozmowa o procesach politycznych w okresie PRL i ludziach biorących w nich udział. Jak wyglądała walka opozycjonistów i ich adwokatów z komunistycznymi sądami?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Solidarność komunizm opozycja demokratyczna Maria Dłużewska

Rocznica Marca ’68 a relacje z Izraelem. Komentarze

Mija 50 lat od Marca ’68 roku. W ostatnich dniach o wydarzeniach sprzed półwieku – których częścią były frakcyjne walki w PZPR zakończone wydaleniem z Polski kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego – mówili prezydent Andrzej Duda i ambasador Izraela Anna Azari. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Patryka Słowika z „Dziennik Gazety Prawnej”, Miłosza Lodowskiego z portalu „Rebelya.pl” i Michała Płocińskiego z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust marzec 1968 antysemityzm Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

"Stan wojenny zniszczył środowisko filmowe"

- Stan wojenny to nie tylko przerwa w rodzimej produkcji filmowej, ale także rozbicie środowiska filmowego. Nagle zmieniła się sytuacja. Środowisko, które było ściśle związane ze sobą, nagle pewni ludzie opuścili, inni przestali robić filmy. Jak stwierdził niegdyś Krzysztof Kieślowski: stan wojenny zniszczył środowisko filmowe – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL Solidarność Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski film polski