Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Działania edukacyjne IPN. "Odbudować etos"

Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pamięć rozpoczęły 7 czerwca cykl spotkań "Przystanek Historia" w Nowym Jorku. W inauguracji centrum edukacyjnego wziął udział prezes IPN Jarosław Szarek. O nauczaniu historii i działaniach podejmowanych w tym celu mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Justyna Skowronek, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci PRL Katyń Wołyń

Jak kształtuje się tożsamość narodowa?

Po przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że aż 94 proc. osób określiło podstawowy wskaźnik własnej identyfikacji, jako "jestem Polakiem/Polką". Oznacza to, że najsilniejszą identyfikacją, u większości ludzi jest tożsamość narodowa. Na jakiej podstawie ją tworzymy? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA patriotyzm historia Polski

Archiwum IPN: zbiór zastrzeżony przestaje istnieć

Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. 16 czerwca upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów, wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej służby specjalne zbiór zastrzeżony IPN HISTORIA

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

Archiwum IPN: Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej nie zdąży do 16 czerwca w pełni odtajnić zbioru zastrzeżonego. W piątek upłynął ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które przez lata były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Polskim Radiu 24 komentarz historyków Piotra Dmitrowicza, Sławomira Cenckiewicza oraz rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN

Atak gazowy podczas I wojny światowej. Powstaje film

102 lata temu 12 czerwca doszło do pierwszego na wschodnim froncie I wojny światowej użycia gazów bojowych. Wydarzenie to miało miejsce na pograniczu Mazowsza i dzisiejszego województwa łódzkiego, pod miejscowością Bolimów. Historię tę chce przypomnieć Ireneusz Skruczaj tworząc film dokumentalny „Obłoki śmierci”. O inicjatywie reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 I wojna światowa broń chemiczna

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Czerwiec 1976 wybory w Polsce Poznań 1956 PRL Solidarność IPN Instytut Pamięci Narodowej KOR Komitet Obrony Robotników

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL 1989 komunizm

"Polityka i ekonomia przeplatały się w planie Marshalla"

5 czerwca 1947 roku sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił założenia programu pomocowego dla zniszczonej II wojną światową Europy. Program ten przeszedł do historii jako Plan Marshalla. Polska, pod naciskiem Stalina, z pomocy nie skorzystała. O znaczeniu planu Marshalla dla powojennej Europy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Bieńkowski, dyrektor Instytutu Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  George Marshall II wojna światowa USA Europa Zachodnia Europa Wschodnia ZSRR

Prezydent Edward Raczyński. "Polityka cały czas go łapała"

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy się kreują na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. O nim traktuje książka Zofii Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II RP II wojna światowa Edward Raczyński

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Strzały w hotelu Victoria. Zamach na Abu Daouda

Dzięki tajnym układom z peerelowskimi służbami cywilnymi i wojskowymi, międzynarodowi terroryści czuli się w Polsce bezpiecznie. W Polsce bywał często Abu Daoud, jeden z przywódców organizacji terrorystycznej Czarny Wrzesień. Był on autorem planu uprowadzenia izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku. O zamachu na Abu Daouda mówił w audycji Kulisy Spraw dr Przemysław Gasztold, historyk, autor książki "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL terroryzm komunizm