Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Stan euforii" Piotra Skotnickiego w reżyserii autora

Science fiction to gatunek coraz bardziej doganiany przez rzeczywistość. Oswajamy lęki związane z rozwojem tak zwanej sztucznej inteligencji. Z jednej strony żadna technologia sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. A jeśli nabierze zbyt wielu cech ludzkich? Czy stanie się wówczas dla nas zagrożeniem? Czy stworzy nowego człowieka, tym samym ostatecznie kończąc ewolucję Homo sapiens? Piotr Skotnicki kreśli mroczną wizję przyszłości mieszczącą się w nurcie fatalistycznego futuryzmu. Czy rzeczywiście nie ma żadnej nadziei? Reżyseria i muzyka: Piotr Skotnicki. Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Piotr Adamczyk, Andrzej Ferenc, Monika Pikuła, Anna Cieślak
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Piotr Skotnicki Agnieszka Szczepańczyk Piotr Adamczyk Andrzej Ferenc Anna Cieślak Monika Pikuła Beata Jankowska sztuczna inteligencja AI pr poleca

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Marek Dutkiewicz? [POSŁUCHAJ]

Zastanawiał się, czy Jolka pamięta, pragnął biegać aleją gwiazd, narzekał na szklaną pogodę, życzył słodkiego, miłego życia, ale prosił też, by podarowano mu trochę słońca... Gościem audycji "Twoja lista przebojów" był jeden z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki Marek Dutkiewicz. Jak wygląda jego lista przebojów?
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Marek Dutkiewicz muzyka rozrywkowa muzyka polska piosenka

"Walka kogutów" Pawła Huelle w adaptacji Wojciecha Fułka i rezyserii Pawła Chmielewskiego

Gdy namówiony przez swojego wuja Paweł decyduje się wziąć udział w wyprawie narciarskiej nie podejrzewa, że zamieć i mrok pokierują ich ścieżkami do tajemniczej wioski. Wioski, której mieszkańcy swoje spory rozstrzygają organizując walki kogutów. Gdy zagubieni podróżnicy zostają poproszeni o sędziowanie upiornemu wydarzeniu, fascynacja miesza się z obrzydzeniem, a realizm z tym co wyobrażone. Adaptacja: Wojciech Fułek. Reżyseria: Paweł Chmielewski. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Marek Kuczyński. Obsada: Artur Barciś, Piotr Cyrwus, Andrzej Andrzejewski, Konrad Darocha, Kamila Kamińska, Marcin Troński, Krzysztof Janczar, Agnieszka Baranowska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Paweł Huelle Andrzej Brzoska Artur Barciś Piotr Cyrwus Andrzej Andrzejewski Marcin Troński Wojciech Fułek Paweł Chmielewski Marek Kuczyński Konrad Darocha Kamila Kamińska Krzysztof Janczar Agnieszka Baranowska pr poleca

Zmiany w Kodeksie karnym. Od kiedy konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu?

Od 14 marca, czyli od najbliższego czwartku, zaczną obowiązywać zapisy Kodeksu karnego, na mocy których srożej będą karani kierowcy prowadzący pojazdy w stanie nietrzeźwości. Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn do "Bezpiecznej Jedynki" zaprosili ekspertów, którzy opowiedzieli o zmianach w karaniu nietrzeźwych kierowców. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn alkohol motoryzacja policja kodeks karny alkomat kierowcy

"Strefa interesów" z pięcioma nominacjami do Oscarów. Producentka filmu w Jedynce: to sukces nas wszystkich

Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera powalczy o Oscara w pięciu kategoriach. Zdjęcia do filmu stworzył Łukasz Żal, a jedną z producentek jest Ewa Puszczyńska. - To bardzo współczesny film, który tak naprawdę mówi o nas - uważa Ewa Puszczyńska, która gościła w "Magazynie bardzo filmowym". 
Zobacz więcej na temat:  Ewa Puszczyńska II wojna światowa Oscary 2024 Rudolf Hoess Martyna Podolska

Ryszard Gieryszewski. Artysta, który malował ciszę

W Warszawie znajduje się takie osiedle, które nieprzerwanie od ponad 50 lat jest jednym z najgłośniejszych, najgęściej zaludnionych i najbardziej tętniących życiem założeń architektonicznych stolicy. - Gieryszewski spędził tam praktycznie całe swoje życie. Jego sztuka opowiada właśnie o osiedlu "Za Żelazną Bramą" - mówi w Programie 1 Polskiego Rada dr Wiktor Komorowski, historyk sztuki. Jak ten niezwykły artysta malował ciszę?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ryszard Gieryszewski Wiktor Komorowski Galeria Lufcik w Warszawie Magda Mikołajczuk

Krystyna Janda: Osiecka jest nieustannie obecna w naszym życiu

Agnieszka Osiecka zmarła 27 lat temu. Przez ten czas jej dorobek w postaci piosenek, wierszy i opowiadań nie tylko nie stracił na znaczeniu, ale zyskuje nowe barwy i sensy, okazuje się ponadczasowy. - Osiecka jest nieustannie obecna w naszym życiu - przekonywała w specjalnym wydaniu "Muzycznej Jedynki" Krystyna Janda. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska muzyka rozrywkowa Agnieszka Osiecka Marcin Kusy Krystyna Janda Edyta Geppert

Słynne aktorki i legendarne role. Czy Bridget Jones jest jedną z nich?

Media donoszą właśnie, że wiosną rozpoczną się zdjęcia do czwartej części filmu "Bridget Jones", rzecz jasna z Renee Zellweger w roli głównej. Ta informacja, Dzień Kobiet oraz odbywająca się w nocy z niedzieli na poniedziałek gala rozdania Oscarów to bardzo dobry powód, by porozmawiać o słynnych, kobiecych postaciach w filmie i grających je legendarnych aktorkach.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek serial FILM Renee Zellweger Marcin Radomski Anna Kwaśnik nask

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". Wyjątkowa wystawa na Zamku Królewskim

O historii naszej ojczyzny myślimy obrazami stworzonymi przez Jana Matejkę, często nawet o tym nie wiedząc. Nazywany niekiedy "wieszczem pędzla", geniusz polskiego malarstwa historycznego ma swoją stałą galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. - Matejko to ktoś więcej niż sam artysta - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Jan Matejko Mariusz Klarecki