Polskie Radio
Section05

Jedynka

Polskie groby w Rosji. To tysiące mogił, o których jeszcze nie wiemy

Groby w Katyniu i Miednoje, ale też zbiorowe mogiły w Lewaszowie, Butyrce i Piwowarisze to najbardziej znane miejsca w Rosji, gdzie spoczywają Polacy zamordowani w okresie caratu i sowieckiego reżimu. Jak relacjonuje Maciej Jastrzębski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia, polskich mogił na terenie Federacji Rosyjskiej jest zdecydowanie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski cmentarz Rosja Daniel Wydrych Krzysztof Świątek

"Fisharmonia" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Saga rodzinna pełna wyrazistych postaci

"Fisharmonia" to najnowsza powieść Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Mamy do czynienia z sagą rodzinną pełną wyrazistych postaci. Należy do nich trener piłki nożnej, bardzo popularny w dolnośląskim miasteczku. Gdy umiera, na stypę przyjeżdża m.in. jego chrześniak z Wiednia, główny bohater książki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Hubert Klimko-Dobrzaniecki literatura Dolny Śląsk

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko Jakub Domoradzki SZTUKA malarstwo

"Musimy dołożyć wszelkich starań, by ich stamtąd wydostać". Wiceminister Wąsik o Polakach w Strefie Gazy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik jest przekonany, że uda się ewakuować Polaków przebywających w Strefie Gazy. W środę otwarto przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem dla kilkudziesięciu rannych Palestyńczyków i ponad 500 obcokrajowców. Naszych rodaków jednak nie ma liście osób mających przekroczyć granicę.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Maciej Wąsik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wybory w Polsce Krzysztof Świątek

NASZ NEWS Wiceszef MSWiA: kontrole na granicy ze Słowacją najpewniej będą przedłużone

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że dziś zapadnie decyzja w sprawie przedłużenia kontroli na granicy ze Słowacją. - Decyzję podejmie minister Mariusz Kamiński, podejrzewam, że kontrole zostaną przedłużone - powiedział Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Maciej Wąsik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wybory parlamentarne wybory w Polsce służby i bezpieczeństwo Słowacja Krzysztof Świątek

Cmentarze - nieme pomniki wielokulturowej przeszłości Polski

Cmentarze to świadectwo wielokulturowej przeszłości Polski, podróż przez czas, symbolikę i znaczenia. Z nekropolii, jak wiadomo, możemy czytać jak z książek, poznawać historię kraju, naszych przodków, ale to też opowieści o nas samych, o naszej wielokulturowości. O niej w swoim wydawnictwie opowiadają Anna i Krzysztof Olej-Kobusowie, fotografowie i podróżnicy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Majchrzak cmentarz

Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy

Ma 233 lata. Początkowo miał ok. 2,6 hektara. Wśród pochowanego ok. 1 miliona osób znajduje się wielu znanych i zasłużonych ludzi, w tym żołnierze, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, lekarze, prawnicy, politycy, sportowcy, duchowni. Groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska cmentarz dzieci Powązki

Wiesław Dąbrowski zaprasza na X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Co w programie?

Misją Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie jest przywrócenie pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. Tegoroczna, dziesiąta edycja wydarzenia, rozpocznie się 4 listopada; o programie jubileuszowej odsłony festiwalu w "Muzycznej Jedynce" opowiedział jego dyrektor, Wiesław Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wiesław Dąbrowski Festiwal Paderewskiego muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Ignacy Jan Paderewski Warszawa

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Paweł Edmund Strzelecki Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

Ks. Bartołd: dzisiejsza ewangelia jest pokazaniem tego, że świętość jest dla każdego

- Nieraz myślimy, że święci to osoby idealne, bez grzechu, a myślę sobie, że ta dzisiejsza ewangelia, którą czytamy w naszych świątyniach katolickich, gdzie Chrystus wypowiada swoje błogosławieństwa - błogosławieni cisi, ubodzy w duchu, ci, którzy pragną sprawiedliwości - jest pokazaniem tego, że ta świętość jest dla każdego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia proboszcz Archikatedry im. Jana Chrzciciela w Warszawie ks. Bogdan Bartołd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bogdan Bartołd Wszystkich Świętych Paweł Zieliński Kościół katolicki

Muzeum Polskie w Rapperswilu. Jedna z najważniejszych placówek muzealnych za granicą

Centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji - Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Z tą niezwykłą placówką związani byli m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka i Zygmunt Miłkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rapperswil muzeum Jakub Domoradzki dzieła sztuki KULTURA historia Polski Polonia Tadeusz Kościuszko Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach wystawa