Polskie Radio
Section05

kultura hp

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Za nami pierwszy weekend

Minął pierwszy z czterech weekendów 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – za nami porcja spotkań z gwiazdami i rozmaitych wydarzeń kulturalnych. W ubiegłą sobotę miało miejsce także uroczyste odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd przez m.in. Joannę Trzepiecińską, Michała Milowicza i Lesława Żurka. W audycji "Trójka do trzeciej" festiwalowy weekend podsumowali Paweł Turski i Tomasz Miara.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Międzyzdroje Olga Bończyk Joanna Trzepiecińska Paweł Turski Tomasz Miara rozmowa KULTURA

Wernisaże, koncerty i odciskanie dłoni. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Po dwuletniej przerwie powrócił Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach! To już 25., jubileuszowa edycja imprezy, gromadzącej największe osobowości ze świata polskiej kultury. – Chcieliśmy zmieścić ogrom festiwalowych wydarzeń, a tych jest, jak zwykle, naprawdę sporo. Są koncerty, spektakle, słuchowiska, imprezy sportowe i sesje autografów, na które widzowie bardzo czekają. Zapewniamy szerokie spektrum rozrywki i kultury – mówiła w Trójkowej audycji "Zapraszamy na weekend" rzeczniczka 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Magdalena Kuszewska.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka KULTURA Międzyzdroje Olaf Lubaszenko Andrzej Pągowski plakat Krzysztof Kieślowski gwiazdy Joanna Trzepiecińska Lesław Żurek katarzyna maciąg Henryk Talar spektakl

Ulrich Hub: pisanie dla dzieci daje wolność

– Pisanie dla dzieci daje wolność. Dzieci są odbiorcami bardzo wymagającymi i czerpią z książek dużo więcej, niż ja potrafię w nich zawrzeć – powiedział w "Zagadkowej niedzieli" Ulrich Hub, pochodzący z Berlina autor książek dla najmłodszych, którego ostatnim dziełem jest "Kulawa kaczka i ślepa kura".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo literatura zwierzęta KSIĄŻKA książki dla dzieci

Miron Białoszewski i jego przyjaciele na wystawie "Białoszewski nieosobny"

W Muzeum Woli została otwarta wystawa "Białoszewski nieosobny". Data rozpoczęcia wydarzenia – 30 czerwca – jest nieprzypadkowa, to 100. rocznica urodzin Mirona Białoszewskiego. O wystawie pokazującej sylwetkę nie tylko Białoszewskiego, ale i zaprzyjaźnionych artystów tworzących razem z nim Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny, a wcześniej okupacyjny teatr lotny, w "Trójce przed południem" opowiedziała jej współkuratorka Magdalena Staroszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan SZTUKA poezja literatura wystawa Warszawa

Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym

70 filmów w 15 polskich miastach i 20 ciekawych lokalizacjach – już niebawem rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. – Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka – mówił w audycji "Trójka przed południem" Marcin Dumieński, organizator wydarzenia, które wystartuje w piątek 1 lipca i potrwa do 4 września. Imprezie patronuje radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan FILM SZTUKA kino plenerowe kino film dokumentalny dokumenty patronat

"Miniatury". Zabawa z interakcją w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Jak w każde wakacje Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w wystawie "Interaktywny Plac Zabaw". Znajdują się tam autorskie struktury i aplikacje sieciowe Pawła Janickiego – prace wykorzystujące obraz z kamery oraz systemy detekcji ruchu i dźwięku, dzięki którym można tworzyć audiowizualne formy i swobodnie eksperymentować z muzyką i obrazem. Wydarzenie, którego tegoroczna odsłona nosi podtytuł "Miniatury", trwa od 26 lipca do 30 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan SZTUKA zabawa Wrocław przeglądarka internetowa aplikacja

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan design wzornictwo Stanisław Witkiewicz KSIĄŻKA PRL SZTUKA

Bogusław Linda: człowiek, który zadał najważniejsze pytanie w polskim kinie

Zasłynął rolą, która na kolejnych 30 lat zdefiniowała odbiór jego osoby i aktorstwa. Inna sprawa, że nie uciekał od wizerunku twardziela, który z powodzeniem powielał w następnych filmach. Aż okazało się, że mówiąc "Bogusław Linda", myślimy: Franz Maurer z "Psów". Tymczasem Bogusław Linda ma w swoim dorobku wiele znakomitych ról, niezwykle odległych od tego skojarzenia. W końcu zagrał w "Psach", mając czterdziestkę na karku. Choć trudno w to uwierzyć, Bogusław Linda obchodzi siedemdziesiąte urodziny!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Bogusław Linda W POLSKIM RADIU Trójka

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie literatura

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski komedia satyra Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna

"Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego - najczęściej komentowane dzieło

W 1988 roku sensacją na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes stał się film "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W tym samym roku na festiwalu w San Sebastian nagrody zdobył "Krótki film o miłości" tego reżysera. Oba były kinowymi wersjami telewizyjnych nowel należących do cyklu "Dekalog". Oficjalnie jego pierwszy odcinek wyemitowano 10 grudnia 1989 roku, jednak już wcześniej, 24 czerwca, TVP pokazała przedpremierowo inną część. Data premiery w tym wypadku jest więc umowna, może być jednak doskonałym pretekstem, aby przypomnieć sobie jedno z najważniejszych dokonań polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Krzysztof Kieślowski W POLSKIM RADIU Trójka

Oszustwo na BLIKA – na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Po metodach na policjanta i na wnuczka przyszedł czas na oszustwo na BLIKA. Dlaczego powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się pozytywnie odpowiedzieć na wiadomość od naszego znajomego proszącego o podanie kodu BLIK? Na to pytanie odpowiedziała specjalistka ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news internet oszustwa oszustwo bankowość mobilna bankowość bankowość internetowa blik