Polskie Radio
Section05

kultura hp

W starym polskim kinie – losy kinematografii II Rzeczpospolitej

"I księgi mają swoje losy" ("Habent sua fata libelli") – mawiali starożytni Rzymianie. Zdaniem Tomasza Zaperta, prowadzącego poniedziałkowe wydanie "Klubu Trójki", tę sentencję można uwspółcześnić, książki zastępując filmami. O kinematografii II Rzeczpospolitej, jej twórcach i ich losach, rozmawialiśmy z Mirelą Tomczyk – redaktor naczelną pisma oraz portalu "Stare kino", Piotrem Kitrasiewiczem – autorem książki "Reżyserzy filmowi II RP" oraz filmografem Michałem Pieńkowskim. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino historia Polski Tomasz Zapert KULTURA

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia film polski KULTURA

Czy neony wrócą do Nowej Huty?

W latach 60. i 70. XX w. polskie miasta rozświetlone były kolorowymi neonami. Później, z różnych powodów, neony zaczęły znikać i do dzisiaj oryginalnych zostało już niewiele. Od kilku lat powraca moda na neony, zaczęto też przywracać do życia i rekonstruować te najciekawsze, najbardziej wartościowe pod względem artystycznym. Jedną z takich inicjatyw jest pomysł mieszkańców Nowej Huty, którzy chcą, by ich dzielnica znowu zabłysła neonami tak, jak to było przed laty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA miasto Martyna Masztalerz Witold Lazar Trójka

Kubuś Puchatek. Fenomen misia o bardzo małym rozumku

We wtorek, 18 stycznia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. To także dzień urodzin Alana Alexandra Milne'a, twórcy tej niezwykłej postaci, która - wraz ze swoimi przyjaciółmi - jest znana chyba na całym świecie. I właśnie o fenomenie "misia o bardzo małym rozumku" ze swoim gościem rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kubuś Puchatek literatura Magdalena Złotnicka Trójka dzieci

Trójkowa premiera zagraniczna tygodnia: "Hazardzista" w reżyserii Paula Schradera

Trójkową premierą zagraniczną tego tygodnia jest film "Hazardzista" (ang. "The Card Counter"). Obraz jest połączeniem thrillera i dramatu. Został wyreżyserowany przez Paula Schradera – twórcę znanego ze współpracy między innymi z Martinem Scorsese. Stworzył scenariusze do jego najwybitniejszych filmów takich jak "Taksówkarz", "Wściekły byk" czy "Ostatnie kuszenie Chrystusa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Martin Scorsese Niemcy kino FILM muzyka filmowa KULTURA

"Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Sopocka wystawa poświęcona artyście

Malarz, rysownik, filozof, teolog prawosławny, uważany za jednego z  najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. W Sopocie trwa wystawa zatytułowana "Theatrum Jerzego Nowosielskiego". Jak podkreślają organizatorzy: "To próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku". Co czeka odwiedzających galerię? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA jerzy nowosielski wystawa malarstwo SZTUKA Katarzyna Cygler

"Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Zamek Królewski Warszawa Caravaggio malarstwo Ferie zimowe muzeum warsztaty

Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce

Twarz często pokazuje to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Bystrzy obserwatorzy potrafią jednak wyczytać z naszych fizjonomii wiele informacji. Ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny, niekiedy interpretują nasze twarze, podkreślając najsłabsze punkty, naturę bądź charakter. Jakie są sposoby prezentowania twarzy i rysujących się na nich emocji? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo KULTURA Monika Małkowska emocje SZTUKA komiks