Polskie Radio
Section05

kultura hp

"Język": zaskakująco aktualne dzieło sprzed 500 lat

Dzieło "Lingua" (1525) Erazma z Rotterdamu, dedykowane było Krzysztofowi Szydłowieckiemu, kasztelanowi krakowskiemu i Kanclerzowi Wielkiemu Koronnemu. Pierwszy polski przekład został dokonany przez anonimowego tłumacza i wydany w roku 1542 w krakowskiej oficynie Hieronima Wietora. Teraz doczekał się krytycznego opracowania. Co dla kultury europejskiej i polskiej znaczą dzieła tego filozofa?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Erazm z Rotterdamu Trójka

Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA Jane Fonda kino dokument Artur Liebhart

Zagościć u Marszałka. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza

Po kilkumiesięcznej przerwie do muzeów wrócili zwiedzający. Placówki czekają na gości i zachęcają do uczestnictwa w nowych projektach. Jednym z nich jest wystawa "Dla Rzeczpospolitej" poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Oglądać ją można w muzeum imienia Marszałka w Sulejówku. Czego mogą spodziewać się zwiedzający?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA wystawa Józef Piłsudski muzeum Piotr Łodej

Krzysztof Kowalewski: dzieciństwo w konspiracji - posłuchaj reportażu

Trudno pogodzić się z odejściem tych, którzy byli dla nas ważni, ciepli, dzięki którym uśmiech na ustach pojawiał się często. Takim dla wielu z nas był aktor Krzysztof Kowalewski. Wybitny aktor, który zmarł w sobotę, 6 lutego, dzieciństwo spędził w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jak wspominał ten dramatyczny czas? 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski KULTURA wspomnienie Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Polskie Radio Trójka

Scenarzysta "Osieckiej": nie starałem się niczego upiększać

– Moja znajomość z Agnieszką Osiecką rozpoczęła się, gdy trafiłem do STS-u, gdzie miałem okazję poznać grono wybitnych ludzi, którzy w tym teatrze funkcjonowali, jak również bohaterów serialu "Osiecka" – mówi Maciej Karpiński, współscenarzysta serialu "Osiecka". – Był to główny powód, dla którego podjąłem się pracy nad tą telewizyjną produkcją – dodaje gość Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka serial KULTURA TVP Piotr Majewski

"Nim wstanie dzień"

My już wiemy, że zmierzamy do finału tej historii, a więc – żadnej nadziei. Rok 1964 w serialu "Osiecka", w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, wyprodukowanym przez Telewizję Polską, już dawno za nami, a to właśnie w tym roku premierę miał film Jerzego Hoffmanna pod tytułem "Prawo i pięść" (scenariusz Józefa Hena na podstawie jego powieści "Toast"), w którym Edmund Fetting śpiewał "Nim wstanie dzień" – balladę Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy. Przy okazji przypominamy, że 30 stycznia minęła 20. rocznica śmierci aktora.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Piotr Majewski Katarzyna Cygler Magazyn Bardzo Kulturalny pandemia koronawirus TEATR Krzysztof Kowalewski