Polskie Radio
Section05

KULTURA

Koncert Niepodległości 1981. Reżyser w PR24: upamiętniamy dwie rocznice - radosną i smutną

-  W gruncie rzeczy bardzo szczęśliwie się złożyło, bo projekt poświęcony jest rocznicy, którą w tym roku obchodzimy - zarówno radosnej, jak i tragicznej. Radosnej, bo to 40. rocznica karnawału Solidarności, który był rozciągnięty na kilkanaście miesięcy. Liczony jest od sierpnia, aż do wprowadzenia stanu wojennego. I dochodzimy do smutnej rocznicy, czterdziestej, jego wprowadzenia, które tak naprawdę zatrzymało nasz rozwój - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski (reżyser, organizator Koncertu Niepodległości 1981). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska muzeum koncert Solidarność stan wojenny MUZYKA

Alexander Gadijev: jestem gotów, by Chopin pozostał ze mną do końca życia

- Udział w Konkursie Chopinowskim był dla mnie platformą do przekazania słuchaczom mojego głosu. Gdy uważam, że coś jest istotne, chcę się tym dzielić z jak największą liczbą osób. Chcę znaleźć tych, którzy myślą podobnie i pomogą mi szerzyć mój przekaz - opowiadał w Dwójce Alexander Gadijev, jeden z laureatów II nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  koncert konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Dwójka Monika Zając

XVIII Konkurs Chopinowski - znamy zwycięzców!

XVIII Konkurs Chopinowski za nami. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. II nagrodę - ex aequo - zdobył Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia. Tegoroczne zmagania młodych artystów można było oglądać dzięki streamingowi wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020

Prezydent: laureaci konkursu rozsławiają muzykę Chopina na całym świecie

- Dziękuję laureatom i pianistom konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie - powiedział podczas gali wręczenia nagród XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Prezydent wręczył pierwszą nagrodę i złoty medal zwycięzcy Bruce'owi Liu z Kanady. 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski POLSKA Andrzej Duda Piotr Gliński Fryderyk Chopin Agnieszka Kamińska

"Zabytki mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury". Prezydent o liście Pomników Historii

- Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabytki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Duda historia Polski

Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"

- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiu z uzależnieniem autorki. Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie. Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski. - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT literatura KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Pablo Picasso w kaszubskim Luzinie. Niezwykła wystawa w gminnym ośrodku kultury

Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły do niewielkiej miejscowości Luzino. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Udostępnione prace zostały wykonane z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który udostępnił swoje zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Pablo Picasso malarstwo wystawa

„Ludzie, oszalałem, takie piękne jajka tanio sprzedaję!”. O społecznej roli targowisk i bazarów

Targowiska i bazary towarzyszą wszystkim kulturom, choć im głębiej społeczeństwo wchodzi w okres stabilizacji ekonomicznej, tym gorliwiej są rugowane bądź przekształcane. Miejsca te odpowiadają na kilka potrzeb społecznych na raz – pozwalają nabyć niedostępne w zwykłych sklepach towary, ale także przebywać w innej atmosferze niż sklepowa, sformatowana przez sieci handlowe.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton