Polskie Radio
Section05

KULTURA

Polacy z operowymi Oscarami. "Nasi śpiewacy mają na świecie mocną pozycję"

W poniedziałek (10.05) odbyła się gala International Opera Awards 2020. Wśród laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w branży operowej znaleźli się kontratenor Jakub Józef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu. - Świadczy to o jednym: Polacy aktywnie uczestniczą w życiu operowym - komentował Jacek Marczyński, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Józef Orliński Paweł Siwek Dwójka

Rak: nie ma dowodów, że Polska planowała atak z Francuzami

- W XX w. planowanie wojny oznacza ogromną biurokrację, tymczasem nie ma dowodów na to, żeby Polska planowała atak z Francuzami na Niemcy. Nie ma dokumentów, materiałów i rozkazów przygotowanych przez Józefa Piłsudskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Józef Piłsudski Józef Stalin Adolf Hitler KSIĄŻKA

Operowe Oscary, czyli International Opera Awards. Kto otrzyma statuetkę?

Oscary w świecie opery, czyli nagroda International Opera Awards 2020, zostaną przyznane w Londynie. Polscy twórcy i artyści zdobyli aż pięć nominacji. Jakie mamy szanse na otrzymanie statuetek? Jakie jest znaczenie nagrody na arenie międzynarodowej? – O tym w programie "Trójka przed południem" mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureat nagrody w kategorii "Leadership in Opera" w 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka opera Gabriela Andrychowicz

Nowość na kanale "Radiobook": N. Żmichowska, "Poganka" - POSŁUCHAJ

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej – od poniedziałku (10.05), od godz. 19.00 - można będzie posłuchać uznawanej za najważniejsze dzieło Narcyzy Żmichowskiej, której twórczość po raz pierwszy pojawia się w ramach projektu, "Poganki" w interpretacji aktorki Anny Seniuk (nagranie z 2001 roku). 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook Michał Montowski

Krajobraz po Zagładzie. Wystawa "Taki pejzaż" Wilhelma Sasnala w Muzeum POLIN

17 czerwca w Muzeum Historii Żydów Polskich zostanie otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Wilhelma Sasnala. Zbiór około 60 obrazów i rysunków, z których kilka zostało stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji, nosi nazwę "Taki pejzaż" i jest indywidualnym spojrzeniem artysty na kwestię naszej współczesnej pamięci o polskich Żydach i Zagładzie. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Wilhelm Sasnal Muzeum Historii Żydów Polskich Gabriela Andrychowicz Żydzi Holokaust

"Człowiek z lodu", czyli różne skutki odmrażania [POSŁUCHAJ]

"Odmrażanie" jest od roku jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskursie publicznym. Czekamy właśnie na kolejne "odmrożenie", między innymi, życia teatralnego. Nam, przed rokiem – po 6 czerwca – przyszło do głowy porównanie z sytuacją w filmie "Seksmisja" i zaczęliśmy używać słowa "dehibernacja". Skojarzenie ze słynną komedią pomagało w procesie oswajania sytuacji, w jakiej znalazła się uwięziona od trzech miesięcy w sieci i próbująca się z niej wyzwolić kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Danuta Stenka

Emocjonalność jako cecha muzeów narracyjnych

Zbliżają się wakacje, czas, kiedy dużo zwiedzamy. Bardzo często odwiedzamy wtedy także muzea, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszą się muzea narracyjne. Narracyjne, czyli... jakie? Skąd one się wzięły i czym się różnią od muzeów nie narracyjnych, tradycyjnych? Są gorsze czy lepsze? Od jak dawna istnieją? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali goście w audycji "Trójka literacka".
Zobacz więcej na temat:  muzeum Magdalena Złotnicka

30. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska w PR24: crème de la crème Mozarta

- Muzyka jest jak język obcy. Gdy ją poznamy, to zaczniemy się poruszać w przestrzeniach, które początkowo wydają się być nieznane - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska. 7 maja Galą Mozart Night zainaugurowano 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Wolfgang Amadeusz Mozart muzyka klasyczna Alicja Węgorzewska opera Warszawska Opera Kameralna

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Laski niewidomi wiara religia niepełnosprawni niepełnosprawność