Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jest projekt ustawy o artystach. Wiceminister: większość państw w Europie wprowadziła opłaty reprograficzne

- Obecnie połowa artystów jest poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. By mogli się włączyć w ten system, przewidziany jest Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych -  ma on być finansowany z części opłaty, czy rekompensaty reprograficznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Wanda Zwinogrodzka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wanda Zwinogrodzka POLSKA społeczeństwo

"Z polskiego domu". Arystokratki w obliczu kataklizmu II wojny światowej

- W momencie tej katastrofy, która spotkała ich rodziny, ich domy, ich majątki, one potrafiły stanąć na wysokości zadania i znakomicie się wykazać. Takie już są te nasze polskie losy, moje bohaterki dobrze się w to wpisują, a osiągnięcia miały naprawdę niezwykłe - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Joanna Puchalska, autorka książki "Z polskiego domu".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Dwójka II wojna światowa biografia Jakub Kukla

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedną z ponad stu inwestycji wspieranych i dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Sieć nowoczesnych muzeów". Na budowę siedziby muzeum i przygotowanie wystawy stałej MKDNiS przekazało ponad 16 mln zł - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Białystok Polacy w Rosji

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". Od komponowania do gotowania

- Gioacchino Rossini specjalizował się w różnych rodzajach mięs. Do dziś słynne są filety wołowe à la Rossini. Na całym świecie przywołuje się to jako recepturę mistrza. My również przywołujemy filety wołowe w naszej sztuce. Gdy spektakl był grany na żywo, można było nawet dostać przepis - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Babińska, reżyserka spektaklu operowego "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
Zobacz więcej na temat:  opera Gioacchino Rossini Paweł Siwek Dwójka

"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

- Byłem już po lekturze komiksów Bogusława Polcha na podstawie Ericha von Dänikena, więc wszedłem w to, jak w trufle. Uważałem, że jest to najwspanialsza opowieść na świecie. Oczywiście nie jest, ale ta postać ciągle się broni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Łukasz Orbtowski, który razem z Piotrem Goćkiem recenzował wznowioną serię komiksów "Yans".
Zobacz więcej na temat:  komiks komiksy czytelnictwo Łukasz Orbitowski fantastyka Piotr Gociek społeczeństwo

Prof. Michał Kuziak: Warszawa czasów Chopina była wyspą nowoczesności

- Wielkim odkryciem i zarazem zaskoczeniem była dla mnie niezwykła energia, która wyzwoliła się po Kongresie wiedeńskim w 1815 roku, gdy Warszawa zaczęła funkcjonować jako najważniejsze miasto Królestwa Polskiego. Było to coś, co można by nazwać erupcją nowoczesności - mówił w Dwójce autor książki "Pejzaż myśli. Warszawa Chopina i początek polskiej nowoczesności".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Warszawa Kinga Michalska Dwójka

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty Paweł Siwek Henryk Wieniawski