Polskie Radio
Section05
Małgorzata Żochowska

Przed meczem z Holandią. Maciej Iwański: zespół zjednoczony w dobrej atmosferze

- Atmosfera jest dobra, to jedyny budulec, na którym można opierać jakąś nadzieję, bo wiemy, że pod względem sportowym czy sposobu, w jaki awansowaliśmy na turniej, faworyci są zupełnie gdzie indziej w naszej grupie, natomiast my nic nie musimy, a my możemy. To sytuacja dla biało-czerwonych przed wielkim turniejem do tej pory nieznana i jedyna, która może nam pomóc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Iwański, komentator sportowy TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Żochowska reprezentacja Polski Robert Lewandowski Euro 2024 michał probierz

Polskie Radio 24 Niemcy chcą uczyć islamu w szkołach. "Pomysł nie jest zły"

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska Piotr Andrzejewski Niemcy islam edukacja ŚWIAT Europa

Polskie Radio 24 Polska częścią Żelaznej Kopuły. Generał mówi o warunkach

Inwestycja EBI w polski program satelitarny ma wesprzeć Europejską Żelazną Kopułę. - Udział Polski w Żelaznej Kopule w Europie to dobry pomysł, ale pod warunkiem włączenia w nią istniejących systemów obrony powietrznej - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek, były rektor AON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska Bogusław Pacek POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko bezpieczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Gruzja zamknie sobie drogę do UE? Kontrowersje wokół ustawy

- Ponieważ sytuacja w Gruzji jest w tej chwili wybuchowa, postanowiliśmy przekazać gruzińskim władzom bardzo precyzyjną wiadomość, że swoimi działaniami mogą bardzo poważnie narazić na szwank, a w zasadzie zablokować rozmowy Gruzji o członkostwie w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna 2024 Unia Europejska Gruzja Bogdan Klich Małgorzata Żochowska

Rusza akcja informacyjna "PCK ma moc"

- Za znakiem czerwonego krzyża stoi konkretna pomoc, wyspecjalizowani udzie, wolontariusze czy pracownicy medyczni (…). Chcemy w tej kampanii powiedzieć, że znak Polskiego Czerwonego Krzyża jest zastrzeżony. Szczytne jest to, że chcemy pomagać, ale chodzi o to, że chcemy pomagać odpowiedzialnie, pytać organizacji pomocowych, a w Polsce jest ich wiele, w jaki sposób to robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Szukała (Polski Czerwony Krzyż).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Małgorzata Żochowska Polski Czerwony Krzyż

Prezydent Gdańska o ustawie metropolitalnej: niezwykle ważna

- Naszym wspólnym wyzwaniem, Gdańska, Sopotu i Gdyni, ale także od Pucka po Tczew, jest ustawa metropolitarna dla województwa pomorskiego, która wróciła do debaty - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory samorządowe 2024 samorząd wybory samorządowe wybory 2024 Polska 2050 Małgorzata Żochowska Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk Trójmiasto

Prof. Krzemiński: te wybory były nasycone ideowo

- Polityczna konfrontacja była obecna w tych wyborach zwłaszcza dla wyborców w wielkich miastach. To przyniosło pewne rezultaty, właściwie wszystkie wielkie miasta głosowały za Koalicją Obywatelską. Prawo i Sprawiedliwość wygrało na wsi, ale w mniejszym stopniu, niż to było wcześniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory samorządowe 2024 samorząd wybory samorządowe wybory 2024 Prawo i Sprawiedliwość Polska 2050 Małgorzata Żochowska Ireneusz Krzemiński

POLSKIE RADIO 24 Od kwietnia likwidacja prac domowych. Ekspert: dobra decyzja

- Uczniowie często muszą wybierać priorytety, czego się nauczyć, a czego nie. Aż tyle jest zadanych materiałów. Dzieci i młodzież to też ludzie. Zdarza się, że też po prostu nie dają rady ze wszystkim się wyrobić - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący Akcji Uczniowskiej Paweł Mrozek. 1 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zadawania i oceniania prac domowych.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej praca domowa Małgorzata Żochowska POLSKA prace domowe

PR24 Bezpieczeństwo przed punktualnością. Kulisy planowania lotów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowuje polskie niebo do bezpiecznych podróży lotniczych - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wilkowski, dyrektor Biura Operacyjnego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wyjaśnił, że "przygotowanie nieba" oznacza wypracowanie procedur dolotowych i odlotowych, wyznaczenie tras przelotów i stref wyłączonych dla wojska lub w ogóle wyłączonych z ruchu. Jak dodał, czasami wiążą się z tym opóźnienia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotnictwo Małgorzata Żochowska samoloty społeczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

PR24 Wzrost cen paliw. Ekspert: wiele zależy od popytu w Chinach

- Polska i Unia Europejska nie mają dużego wpływu na ceny ropy naftowej - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca redaktora naczelnego Gospodarka24.com Daniel Czyżewski. Zaznaczył, że prognozy cen paliw na stacjach benzynowych muszą uwzględniać nie tylko producentów surowca, ale też popyt u największego odbiorcy - Chin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Żochowska Daniel Czyżewski paliwa GOSPODARKA ropa naftowa

PR24 Prof. Młyńczyk: prezes NBP nie jest od popierania rządu

- Trudno powiedzieć, czy prezes Glapiński wykonywał czyjeś polecenia, czy on w to wierzył i taką wizję gospodarczą realizował. Oczywiście to, co było niezgodne z prawem, podlega osądzeniu i wyciągnięciu sankcji. Pytanie, czy prezes NBP Adam Glapiński to największy problem podsumowujący te osiem lat rządów i to, co w nich było nie tak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Małgorzata Żochowska NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński

PR24 "Był artystą słowa". Prof. Koehler wspomina Ernesta Brylla

- Ernest Bryll to typ artysty, który podejmował tematy wspólnotowe, dotykające nas wszystkich, tu i teraz, historyczno-kulturowe. To bardzo rzadko się dzisiaj robi - powiedział w Polskim Radiu wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler, wspominając zmarłego literata. - On bardzo poważnie traktował Polskę - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ernest Bryll literatura Małgorzata Żochowska KULTURA

PR24 Przesłuchanie Kaczyńskiego. "PiS w politycznym narożniku"

Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczych ds. Pegasusa. Politolog prof. Sławomir Sowiński stwierdził w Polskim Radiu 24, że "to przesłuchanie i zainteresowanie nim pokazuje, że największa partia opozycyjna nie ma dziś nic ważnego do powiedzenia", a PiS "znalazł się w sytuacji narożnika politycznego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Małgorzata Żochowska Sławomir Sowiński Sejm komisja śledcza Jarosław Kaczyński pegasus

PR24 Premier leci do Berlina. "Tusk mówi Europie - bądźmy gotowi"

- Donald Tusk próbuje Europie dzisiaj powiedzieć: bądźmy gotowi. (...) Jeśli nie będziemy uzbrojeni, a także moralnie i mentalnie przygotowani na twardą odpowiedź, to Putin tylko z tego skorzysta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, komentując cele wizyty Donalda Tuska w Berlinie na szczycie Trójkąta Weimarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Francja Trójkąt Weimarski Małgorzata Żochowska