Polskie Radio
Section05
Małgorzata Żochowska

Matury 2024. "Egzamin nie sprawdza faktycznych umiejętności"

- Matura i egzamin po ósmej klasie to bardzo przerośnięte formy tego, by uczniów i uczennice umieścić gdzieś dalej w systemie edukacyjnym. Ani nie pokazuje to, czy nasza polska szkoła jest szkołą dobrą, ani nie daje informacji zwrotnej osobie uczącej się, co ona umie, a czego nie umie, ani nie pozwala się w żaden sposób lepiej nauczyć, ani nie pomaga też kształtować kompetencji - mówiła dr Iga Kazimierczyk, która o bolączkach polskiej edukacji rozmawiała z dr Aleksandrą Korczak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA edukacja matura Matura 2024

Raport NBP o inflacji. Ekspert wierzy w tańsze kredyty

- Ta część obywateli, która posiada kredyty czy pożyczki i musi płacić wyższe odsetki, oczekuje obniżenia stóp procentowych, tym samym obniżenia rat kredytów (…). Moim zdaniem szansa na obniżkę stóp procentowych nastąpi znacznie szybciej niż w 2026 r., jest to możliwe w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA Adam Glapiński NBP inflacja pkb

Przed meczem z Holandią. Maciej Iwański: zespół zjednoczony w dobrej atmosferze

- Atmosfera jest dobra, to jedyny budulec, na którym można opierać jakąś nadzieję, bo wiemy, że pod względem sportowym czy sposobu, w jaki awansowaliśmy na turniej, faworyci są zupełnie gdzie indziej w naszej grupie, natomiast my nic nie musimy, a my możemy. To sytuacja dla biało-czerwonych przed wielkim turniejem do tej pory nieznana i jedyna, która może nam pomóc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Iwański, komentator sportowy TVP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprezentacja Polski Robert Lewandowski Euro 2024 michał probierz

Polskie Radio 24 Niemcy chcą uczyć islamu w szkołach. "Pomysł nie jest zły"

Dotychczas mieliśmy do czynienia w Niemczech z nauczaniem islamskim poza kontrolą państwa. Za edukację religijną odpowiadali imamowie w meczetach - a oni byli finansowani z różnych źródeł, które przyczyniają się do radykalizacji młodzieży - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Andrzejewski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, wskazując na pozytywne strony wprowadzenia nauczania islamu do niemieckich szkół.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Andrzejewski Niemcy islam edukacja ŚWIAT Europa

Polskie Radio 24 Polska częścią Żelaznej Kopuły. Generał mówi o warunkach

Inwestycja EBI w polski program satelitarny ma wesprzeć Europejską Żelazną Kopułę. - Udział Polski w Żelaznej Kopule w Europie to dobry pomysł, ale pod warunkiem włączenia w nią istniejących systemów obrony powietrznej - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek, były rektor AON.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bogusław Pacek POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko bezpieczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Gruzja zamknie sobie drogę do UE? Kontrowersje wokół ustawy

- Ponieważ sytuacja w Gruzji jest w tej chwili wybuchowa, postanowiliśmy przekazać gruzińskim władzom bardzo precyzyjną wiadomość, że swoimi działaniami mogą bardzo poważnie narazić na szwank, a w zasadzie zablokować rozmowy Gruzji o członkostwie w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna 2024 Unia Europejska Gruzja Bogdan Klich

Rusza akcja informacyjna "PCK ma moc"

- Za znakiem czerwonego krzyża stoi konkretna pomoc, wyspecjalizowani udzie, wolontariusze czy pracownicy medyczni (…). Chcemy w tej kampanii powiedzieć, że znak Polskiego Czerwonego Krzyża jest zastrzeżony. Szczytne jest to, że chcemy pomagać, ale chodzi o to, że chcemy pomagać odpowiedzialnie, pytać organizacji pomocowych, a w Polsce jest ich wiele, w jaki sposób to robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Szukała (Polski Czerwony Krzyż).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polski Czerwony Krzyż