Polskie Radio
Section05
mitologia

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Muzeum Literatury Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

Plagi egipskie. Czy można się w nich dopatrywać zjawisk natury?

W Księdze Wyjścia czytamy o dziesięciu plagach, które sprowadził na Egipt bóg Jahwe. Chciał w ten sposób zmusić faraona, by ten zgodził się na opuszczenie kraju przez Izraelitów. Czy w biblijnym przekazie o dziesięciu plagach egipskich można dopatrywać się fenomenu zjawisk przyrody spowodowanych przez globalne ocieplenie i erupcję wulkaniczną?
Zobacz więcej na temat:  Egipt egiptologia Biblia Katarzyna Kobylecka starożytny Egipt mitologia

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie legendy drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Nie tylko "Mitologia". Życie i twórczość Jana Parandowskiego

Jan Parandowski był pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury. Znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Wielką popularność przyniosła mu wielokrotnie wznawiana "Mitologia". Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Mało kto jednak wie, że Parandowski był także... medalistą olimpijskim.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Parandowski mitologia starożytna Grecja starożytność

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror fantastyka mitologia książki KSIĄŻKA HISTORIA

Sprawdzamy motoryzacyjne mity! Ile jest w nich prawdy?

Przyzwyczajenia, spekulacje, a czasami po prostu bezmyślne przekazywanie głupich opowieści. W świecie motoryzacji funkcjonują mity, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Sprawdzamy te najpopularniejsze! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 poradnik mitologia fałszerstwa lata 90 warsztat naprawa samochodu

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Historia magicznych artefaktów

Tytuł nowego serialu opartego na motywach prozy J.R.R. Tolkiena – "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" – przywołuje przedmioty, które w stworzonym przez brytyjskiego pisarza świecie pełniły kluczową rolę. W tolkienowskim uniwersum tych potężnych pierścieni było, wraz z tym najmroczniejszym, dwadzieścia.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien serial władca pierścieni fantasy literatura FILM mitologia