Polskie Radio
Section05
muzeum

Dr hab. Jacek Friedrich o Muzeum Narodowym w Gdań

Dr hab. Jacek Friedrich opowiadał o zmianach w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dyrektor  zaznaczył, że ośrodek ma przed sobą dwie drogi. Jedną z nich jest budowa instytucji o charakterze lokalnym, co wiąże się bezpośrednio z historią muzeum. - Muzeum było konstruowane jako instytucja, która gromadziła w XIX i XX wieku zagrożone i coraz bardziej rozpraszane obiekty sztuki gdańskiej i pomorskiej, a także zbiory sztuki zachodnioeuropejskiej - wyjaśnił dr hab. Jacek Friedrich podkreślając, że należałoby skupić się na dokumentowaniu bogatej tradycji lokalnej i pobudzaniu świadomości, że to miasto między XV a XVIII wiekiem było wielkim ośrodkiem artystycznym.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Gdańsk

Muzeum Neonów w Warszawie jednym z najciekawszych w Europie

Powstało niedawno (w 2005 roku), a już wzbudza wielkie zainteresowanie. Jego celem jest dokumentacja i ochrona starych, powojennych reklam świetlnych. Niedawno zostało docenione przez brytyjski magazyn "The Guardian"i znalazło się w dziesiątce najciekawszych muzeów w Europie. Reporterka radiowej Jedynki gościła dzisiaj w warszawskim Muzeum Neonów.  
Zobacz więcej na temat:  muzeum Europa Karolina Rożej Piotr Kędziorek Małgorzata Głogowska

Prof. Maria Poprzęcka: sztuka jest w tej chwili bardzo poważna

- Jednym z takich powtarzających się zarzutów wobec sztuki jest to, że stała się częścią rozrywkowego biznesu. Otóż gdy obecnie się patrzy na to, co dzieje się w sztuce, widać, że jest ona niesłychanie zaangażowana w to, co jest największym zagrożeniem dla planety, ludzi, kultury, cywilizacji, natury - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia polska historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Maria Poprzęcka Dwójka KULTURA muzeum SZTUKA

Piotr Bernatowicz o CSW Zamek Ujazdowski - Poranek Dwójki

- Zależy mi na tym, żeby dyskurs podejmowany przez sztukę współczesną nie był czysto akademicki. Chodzi też o język, który posługuje się pojęciami nie do końca zrozumiałymi nawet dla ludzi, którzy interesują się sztuką. To niepokojące tendencje, gdy akademicki świat historii sztuki ze swoim hermetycznym językiem zaczyna gdzieś odpływać - mówił nowy dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum SZTUKA Centrum Sztuki Współczesnej radio

Dr Robert Kostro - Wybieram Dwójkę

- Według harmonogramu rzeczywiście na początku przyszłego roku muzeum powinno być gotowe. Spodziewam się jednak, że problemy z konstrukcją dachu mogą trochę przedłużyć ten proces - mówił dr Robert Kostro w rozmowie z Jakubem Kuklą. Mimo niedokończonej siedziby, rozpoczęty rok będzie pełen wyzwań dla Muzeum Historii Polski. W 2020 roku obchodzić będziemy bowiem setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wciąż gromadzone są zbiory, z których docelowo ma powstać wystawa stała.
Zobacz więcej na temat:  radio radio internetowe muzeum Muzeum Historii Polski media Dwójka

Małgorzata Ludwisiak: sztuka współczesna nie ma barw politycznych

- Założenie, że istnieje sztuka współczesna lewicowa i prawicowa w moim głębokim przekonaniu jest błędne. Ja bym odnosiła się do kryterium profesjonalizmu, a nie do kryterium poglądów politycznych. Ja ani żaden inny odpowiedzialny dyrektor nie pyta artystów, których zaprasza do współpracy o ich poglądy - mówiła w Dwójce była szefowa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Bartosz Panek SZTUKA KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej

Jakie tajemnice kryje w sobie obraz Leonarda da Vinci?

Dwa lata temu "Salvator Mundi" (Zbawiciel świata) - obraz uznawany za dzieło Leonarda da Vinci - został sprzedany na aukcji domu Christie's za astronomiczną sumę ponad 450 mln dolarów. Ten najdroższy obecnie obraz świata miał zostać perłą zbiorów Luwru Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), ale po słynnej licytacji nie był tam publicznie prezentowany.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo SZTUKA muzeum wystawa Akademia Sztuk Pięknych Katarzyna Kobylecka

Wejrzeć w koreański świat wierzeń, symboliki i zwyczajów

Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę "Sztuka polska: niezłomny duch". W "Eurece" o wystawie "Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Muzeum Narodowe w Warszawie korea Korea Południowa Korea Północna muzeum buddyzm