Polskie Radio
Section05

Niemcy

Garbus – historia i fenomen legendarnego Volkswagena

Pół wieku temu Volkswagen Garbus, wyprzedzając model T Forda, stał się najliczniej produkowanym samochodem w historii motoryzacji. W ciągu 65 lat powstało 21 milionów egzemplarzy tego legendarnego pojazdu. Jaka jest historia Volkswagena Garbusa i co zadecydowało o jego ogromnej popularności? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka samochody samochód motoryzacja muzeum technika Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA STYL ŻYCIA volkswagen volkswagen transporter ford PRL

RAPORT Zamiast wielkich czynów marketing i obietnice. Druzgocący raport ws. "neutralności klimatycznej" korporacji

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" dotarł do raportu, z którego wynika, że korporacje często chwalą się, że są lub będą w przyszłości "neutralne dla klimatu", jednak finalnie zamiast wielkich czynów, wszystko kręci się wokół marketingu i obietnic. Tygodnik ujawnia też, że firmy niemieckie nie wypadły w tym raporcie dobrze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT klimat korporacja google Amazon GOSPODARKA

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Wydawca słownika języka niemieckiego zmienia objaśnienie słowa Żyd. "Ze względu na antysemickie użycie"

Portal "Juedische Allgemeine" informuje, że wydawca słownika języka niemieckiego Duden zareagował na krytykę i zmienił objaśnienia słowa Żyd na swojej stronie internetowej. "Ze względu na antysemickie użycie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji" - tłumaczy się wydawca słownika.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm Żydzi poprawki ŚWIAT Europa

"Warto na jej dorobek spojrzeć z szacunkiem". Historyk o AK

- Należy pamiętać o tym, że dorobek Armii Krajowej był gigantyczny, to jest jednak kilkadziesiąt tysięcy akcji dywersyjnych, prawie 6 tysięcy akcji przeciwko przedstawicielom niemieckiego aparatu okupacyjnego, ponad 3 tysiące wyroków na zdrajcach, ponad 700 wysadzonych pociągów. Mając taką armię, z tymi wszystkimi ograniczeniami, warto jednak na ten dorobek spojrzeć z pewnym szacunkiem - podkreślił historyk dr Tomasz Łabuszewski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Armia Krajowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie Polskie Państwo Podziemne HISTORIA historia Polski nazizm Leopold Okulicki Władysław Sikorski Armia Czerwona wywiad AK

"Tylko ultimatum wobec Putina może uratować pokój". Ukraiński ambasador żąda od Scholza twardego stanowiska

- Tylko jasne ultimatum wobec Putina z terminem wycofania jego uzbrojonych po zęby hord najpóźniej do 16 lutego może jeszcze uratować pokój na świecie - powiedział gazetom grupy Funke Mediengruppe ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, żądając od kanclerza Scholza twardego stanowiska podczas jego wizyty w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojsko Europa

Angela Merkel mediatorem? Marek Wróbel: jej polityka przyczyniła się do wzrostu napięcia wokół Ukrainy

- Należy pamiętać jakie projekty umożliwiły Władimirowi Putinowi eskalowanie napięcia. Mam na myśli gazociągi i daleko idącą współpracę Rosji oraz Niemiec. Bez polityki czterech kadencji Angeli Merkel byłoby to niemożliwe. Mediator powinien być bardziej bezstronny - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Samuel Pereira z portalu TVP.Info i dr Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Ukraina Zbigniew Rau

Zbigniew Rau z wizytą w Moskwie. Wiceszef MSZ: Rosja kreuje się na ofiarę

- Rosja w ostatnich latach złamała chyba wszystkie normy prawa międzynarodowego. Mimo to nie można zupełnie skreślać możliwości rozmowy i odcinać linii komunikacyjnych. To może grozić eskalacją. OBWE jest forum dialogu, pod warunkiem, że Rosja będzie tego chciała. Równolegle musi być ścieżka w postaci potencjalnej groźny sankcji. Tylko to może trafić do Władimira Putina - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Ukraina Rosja OBWE