Polskie Radio
Section05

Niemcy

Wojna na Ukrainie. Prof. Kazimierz Kik: UE chce odegrać rolę hegemona

- Mamy ewolucję ładu światowego od systemu dominacji hegemonii amerykańskiej do systemu wielobiegunowego, gdzie Unia Europejska chce zająć pozycję autonomicznego składnika świata wielobiegunowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).     
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 partie polityczne wojna 2022 Ukraina Rosja Unia Europejska

Krasnodębski: w Niemczech zakorzeniło się przekonanie, że Rosjanie zawsze zwyciężają

- Wiemy, jak bardzo zadufani są nasi zachodni sąsiedzi. Dzisiaj muszą przyznać, że cała ich polityka od dziesięcioleci była kompletnie błędna i to Polacy mieli rację w ocenie sytuacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zdzisław Krasnodębski serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Katarzyna Gójska

"Niemcy są gotowe zapłacić wysoką cenę gospodarczą". Prof. Płóciennik o zmianie stanowiska wobec Rosji

- To, co w niedzielę kanclerz Scholz zaprezentował w Bundestagu, było niesamowite. W Niemczech są porzucane pewne ustalenia właściwie obowiązujące przez dekady - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o zmianie stanowiska Niemiec wobec Rosji prof. Sebastian Płóciennik, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Jedynka Ukraina Paweł Lekki Olaf Scholz Unia Europejska

Cywiński: Putin nie wycofa się z Ukrainy z podkulonym ogonem

- Olaf Scholz przyrzekł załatwienie sprawy SWIFT, co nie oznacza spełniania. Oznajmił, że jest to wojna Putina, a nie Rosji. Jakby przygotowywał sobie grunt na przyszłość. Dokonał tego pod presją Polski, a Niemcy nie lubią być pod presją - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Cywiński (tygodnik "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Władimir Putin Olaf Scholz

Polska presja na Niemcy przynosi efekty. Ważna rola Mateusza Morawieckiego [KOMENTARZE]

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił w niedzielę, że Niemcy zgadzają się na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jak mówił, "to jest decyzja z wczoraj". W sobotę rząd Niemiec podjął także inną przełomową decyzję - o wsparciu Ukrainy bronią ofensywną. Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zwrócił uwagę w komentarzu, że to zwrot pod wielką presją ze strony Ukrainy, ale także partnerów europejskich. W sobotę w Berlinie przebywał Mateusz Morawiecki. Polski premier, w bardzo mocnym przemówieniu, wezwał Niemcy do udzielenia Ukrainie "prawdziwej pomocy". A jeszcze przed wyjazdem na spotkanie z Scholzem w Berlinie, określił obiecane przez Niemcy 5 tys. hełmów Bundeswehry dla ukraińskiej armii jako "żart". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Mateusz Morawiecki wojna 2022

Niemiecka prasa ostro krytykuje swój rząd za działania wobec Ukrainy. Docenia przy tym starania Polski

"Władimir Putin może robić to, co chce, ponieważ Europa i Niemcy stali się dekadenccy i naiwnie oderwani od rzeczywistości. Putin zna Niemcy jak żaden inny kraj Zachodu i wie, że nie można się spodziewać jakiejś formy sprzeciwu wobec jego agresji" - ocenia redaktor naczelny dziennika "Die Welt". Inne niemieckie tytuły piszą o ostatnich działaniach władz swojego kraju w podobnie negatywnym tonie i zwracają uwagę na zdecydowane działania polskiego rządu w obronie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media dziennikarstwo prasa Rosja Ukraina Olaf Scholz

"Ważny krok ku zatrzymaniu rosyjskiej agresji". Andrzej Duda o oświadczeniu Olafa Scholza

"Dzisiejsze wystąpienie Kanclerza Olafa Scholza w Bundestagu i decyzje o pomocy Ukrainie oraz blokadzie SWIFT i rosyjskich banków to ważny krok ku zatrzymaniu rosyjskiej agresji" - napisał prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił we wpisie na Twitterze, "tylko działając razem i pokazując jedność możemy pokojowo powstrzymać imperialne ambicje Władimira Putina i wojnę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda wojna 2022 wojna na Ukrainie Europa Unia Europejska Rosja Władimir Putin Ukraina sankcje Olaf Scholz

Jest zgoda Niemiec na zablokowanie SWIFT. Rzecznik rządu: to nie może być wszystko

Rzecznik rządu Piotr Müller skomentował doniesienia dotyczące zgody Niemiec na kolejne sankcje wobec Rosji. - To nie może być wszystko. Cały pakiet sankcji, który proponuje Polska i który proponuje Europa Środkowo-Wschodnia, jest o wiele szerszy - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka pomoc Ukraina Piotr Müller Michał Dworczyk kancelaria premiera Janusz Cieszyński Paweł Jabłoński cyberbezpieczeństwo serwis wschodni Rosja

Po spotkaniu Morawiecki-Scholz. Müller: potrzeba miażdżących sankcji na Rosję tu i teraz

- Premier wraz z prezydentem Litwy spotkali się z kanclerzem Niemiec, aby dać sygnał, że Europa musi w niezbędny sposób, tu i teraz, przyjąć miażdżące sankcje dla Rosji. Wszystkie możliwe sankcje, które są w tej chwili do przyjęcia - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Müller wojna 2022 Rosja Ukraina Olaf Scholz

"To nie Węgry blokują sankcje". Wiceszef MSZ: czekamy na wieści z Berlina

- To nie Węgry są państwem, które blokuje sankcje. Nie jest żadną tajemnicą, że chodzi o Niemcy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do braku jednomyślności przy podjęciu decyzji o zablokowaniu systemu SWIFT dla Rosji. - Ważne jest, aby już dziś Putin odczuł konsekwencje rozpętanej wojny - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 sankcje Ukraina Rosja Olaf Scholz Mateusz Morawiecki Viktor Orban Węgry