Polskie Radio
Section05
Ormianie

Abp Józef Teofil Teodorowicz. Ormiański Skarga i polski patriota

- Zapisał się w sposób szczególny w historii, bowiem określano go jako proroka nadziei i wiary w latach niedoli, a nauczyciela prawdy i obowiązku po odzyskaniu niepodległości - mówiła o Józefie Teodorowiczu na antenie Polskiego Radia dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. Gdy ten metropolita lwowski obrządku ormiańskiego, poseł i senator RP umarł 85 lat temu, w kraju zarządzono żałobę narodową, mimo że nie należał on do zwolenników sanacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita Ormianie Lwów

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki chrześcijaństwo górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie aktualności katolickie

Ofensywa Azerbejdżanu w Górskim Karabachu. "Zginęło już ok. 100 Ormian, to jest czystka etniczna"

- Od wtorku, gdy wojska Azerbejdżanu rozpoczęły operację w separatystycznym, zamieszkanym głównie przez Ormian regionie Górskiego Karabachu, zginęło tam już niemal 100 cywilów, a kilkuset zostało rannych. To jest typowa czystka etniczna - powiedział w środę w rozmowie z agencją Reutera były premier Górskiego Karabachu Ruben Wardanian.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia Ormianie Azerbejdżan konflikty międzynarodowe górski karabach wojsko żołnierze erywań Baku

Azerbejdżan atakuje Górski Karabach. Są ofiary śmiertelne i ranni

Ormianie poinformowali, że w Górskim Karabachu dwóch cywilów zginęło, a co najmniej dwudziestu zostało rannych po rozpoczęciu przez Azerbejdżan tzw. "operacji antyterrorystycznej". "Liczba rannych wśród cywilów wzrosła do 23. Odnotowano dwie ofiary wśród ludności cywilnej" - napisał w mediach społecznościowych tamtejszy urzędnik odpowiedzialny za prawa człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia górski karabach Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Ormianie Baku erywań

Teodor Axentowicz. Admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec historia Polski

Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Tureckie władze: oburzająca deklaracja

Turcja odpowie w najbliższych miesiącach na uznanie przez prezydenta Joe Bidena masakry Ormian w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. Rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, İbrahim Kalın nazwał deklarację amerykańskiego przywódcy "oburzającą" i "niesprawiedliwą", ale nie sprecyzował, w jaki sposób Ankara zamierza zareagować.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Europa USA Stany Zjednoczone Recep Tayyip Erdogan Joe Biden Ormianie ŚWIAT