Polskie Radio
Section05
owce

Beskidy. Na szlaku góralskich bacówek

Odkąd w rejony Beskidów kilkaset lat temu trafili pierwsi pasterze, tamtejsze życie toczy się niezmienionym rytmem, wyznaczanym porami wypasania i dojenia owiec oraz rozpalania ogniska, dzięki któremu owcze mleko zmienia się w pyszne góralskie sery. Po Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim, a konkretnie po stojących tam bacówkach w cyklu "W Polskę" oprowadzała nas Aneta Legierska, rodowita, beskidzka góralka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel beskidy góry ser turystyka owce podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA tradycja

Te meczące i beczące - o owcach i kozach na ludowo!

Kontynuujemy spotkania z wiejskimi zwierzakami, tym razem – owcami i kozami! Jedne meczą, drugie beczą, zatem nauczmy się je rozróżniać po głosie! Dowiedzmy się, skąd wzięło się przysłowie „gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” i dlaczego kozy lubią skakać na pochyłe drzewo! A owce? Wciąż możemy je zobaczyć na górskich halach, opowiemy więc o góralach!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa legendy wieś world music Piotr Dorosz owce

Jak wygląda życie bacy i juhasa? Reportaż "Wspólnota" [POSŁUCHAJ]

Z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne, wymaga wiele wysiłku, poświęcenia, wyrzeczeń i rozłąki z najbliższymi, a jednak miłość do owiec i przywiązanie do tradycji wygania ich co roku z domu i na wiosnę wyruszają z setkami powierzonych im owiec na wypas, by powrócić z nimi dopiero późną jesienią.
Zobacz więcej na temat:  góry owce Podhale reportaż reportaż w Jedynce Henryk Dedo Waldemar Kasperczak