Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

Walka o niepodległość. "Tu oddychało się wolną Polską"

Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Konstancin historia Polski Stefan Żeromski Słowem Niepodległa Żeromski bio

"Jedynym wyjściem nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN"

Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście - powiedział premier Benjamin Netanjahu, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi premiera Polski Mateusza Morawieckiego, podczas której padło sformułowanie „żydowscy zbrodniarze”. Reakcję izraelskiego szefa rządu na słowa prezesa Rady Ministrów skomentowali goście „Gorącego Tematu”.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki Holokaust IPN historia Polski Benjamin Netanjahu Michał Kolanko

Polsko-brytyjska animacja „Twój Vincent” powalczy o BAFTĘ

Polsko-brytyjska animacja „Twój Vincent” walczy dziś o nagrodę BAFTA - brytyjski odpowiednik Oscara. Film Hugh Welchmana i Doroty Kobieli to pierwsza w historii animacja stworzona w pełni z kadrów przygotowanych przy pomocy pędzla. Jakie szanse na zdobycie głównej nagrody ma produkcja opowiadająca o ostatnich dniach życia malarza Vincenta van Gogha? Sprawdził to nasz londyński korespondent Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Vincent van Gogh film polski malarstwo animacja BAFTA

"Takich chwil chcielibyśmy przeżywać jak najwięcej"

Kamil Stoch odebrał w Pjongczangu złoty medal olimpijski i wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego za zwycięstwo w sobotnim konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie. Dekoracji dokonała członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska w towarzystwie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera. W „Magazynie Olimpijskim” Polskiego Radia 24 korespondencja z uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kamil Stoch PjongCzang 2018

Reprywatyzacja po krakowsku. Prokuratura rozpoczyna śledztwa

Po zawiadomieniach Stowarzyszenia Miasto Wspólne Prokuratura Okręgowa wszczęła sześć śledztw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji kamienic w Krakowie. Śledztwa dotyczą kamienic przy ulicach: Dietla 50, Dietla 85, Wielopole 28, Szlak 67, Szlak 71, Krupniczej 3 i Brackiej 7. Na temat reprywatyzacyjnych niejasności w Krakowie mówił Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków reprywatyzacja Miasto Jest Nasze dzika reprywatyzacja

Immunitet parlamentarny. Znieść czy zachować?

Paweł Kukiz zapowiedział zbieranie podpisów pod projektem ustawy „uniemożliwiającej chowanie się posła za immunitetem w przypadku karnych zarzutów przeciwko niemu”. W Młodej Audycji Politycznej inicjatywę lidera Kukiz'15 komentowali: Łukasz Kubka (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz 15), Filip Waluszko (Młodzi Nowocześni), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm immunitet parlament w Polsce Paweł Kukiz

Po co się narażać?

Nie milkną jeszcze echa wyprawy ratunkowej polskich himalaistów na Nanga Parbat. Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz szli na szczyt i próbowali z niego zejść, bo wierzyli w swoje marzenia, oddali się tez życiowej pasji. Wielu pytało wtedy po co się narażać i gdzie w tym wszystkim jest rozsądek? O strachu, odwadze i realizacji swoich celów mówili w audycji Interakcje: Katarzyna Kucewicz, psycholog i Paweł Kubalski z Polskiego Klubu Górskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wspinaczka góry Nanga Parbat Himalaje Tomasz Mackiewicz psychologia

„Premier Morawiecki skorzystał w Monachium z wolności słowa”

Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za wzmocnieniem współpracy europejskiej w dziedzinie obronności. Szef polskiego rządu wygłosił przemówienie podczas międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Do słów prezesa Rady Ministrów odniósł się w audycji „Północ-Południe” prof. Maciej Drzonek, politolog z Instytutu Politologii i Europeistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Niemcy Monachium Europa Unia Europejska NATO Rosja

"To Polska jest najważniejszym sojusznikiem Litwy"

– Obserwujemy odwilż w stosunkach polsko-litewskich – powiedział Aleksander Radczenko, aktywista Polskiego Klubu Dyskusyjnego w Wilnie. W magazynie „Świat w Powiększeniu” rozmowa o relacjach polsko-litewskich w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie i stulecia Republiki Litewskiej. Czy kontakty obydwu państw mają w najbliższej przyszłości szansę ulec poprawie?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Krzysztof Renik Andrzej Duda prezydent Dalia Grybauskaite

Katastrofa smoleńska. „Pomnik powinien dawno stanąć"

– Budowa wszelkich pomników powinna być wyzbyta wszelkich partykularnych i tymczasowych interesów – powiedział Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie. W audycji „Ideologika” rozmowa dotycząca sporów związanych z budową pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie zabrakło również dyskusji na temat pamięci historycznej w kontekście sporu polsko-izraelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska Adrian Klarenbach

Morawiecki w Niemczech. Ofensywa dyplomatyczna?

Mateusz Morawiecki przybywa z wizytą w Niemczech. Premier w sobotę bierze udział w Szczycie Bezpieczeństwa w Monachium, a w piątek spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Czy w ostatnim czasie mamy do czynienia z polską ofensywą dyplomatyczną? Między innymi o tym w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Miłosz Lodowski (Rebelya.pl) i Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy relacje polsko-niemieckie Mateusz Morawiecki Angela Merkel Krzysztof Kossowski Sebastian Gajewski