Polskie Radio
Section05

pr24

Powinniśmy walczyć z pojęciem "polskie obozy śmierci”

- O ustawie o IPN mówi się, że ma przeciwdziałać określeniom „polskie obozy śmierci”, ale takie pojęcie absolutnie w niej nie pada. Prawo musi być ścisłe i precyzyjne. Ta ustawa jest nieostra – powiedział w audycji 24 Pytania był Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się także do pomnika smoleńskiego, który powstaje na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska IPN Żydzi Izrael Borys Budka Beniamin Netanjahu Mateusz Morawiecki Holokaust

"Premier powiedział prawdę, na którą Żydzi nie są gotowi"

Na wejściu do polskiej ambasady w Izraelu ktoś namalował sprayem swastyki i wypisał wulgarne, antypolskie hasła. Polska zwróciła się do władz Izraela, by wyjaśniły incydent. – W pierwszej chwili pomyślałem, że udział mogły w tym mieć rosyjskie służby, ale może byli to po prostu ludzie będący zbulwersowani całą sytuacją – ocenił Maciej Chudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Komentarze posłów na temat sporu Polska-Izrael, a także indycentu w polskiej ambasadzie zebrał reporter Polskiego Radia Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Maciej Chudkiewicz Holokaust II wojna światowa IPN Łukasz Warzecha Bogumił Łoziński Mateusz Morawiecki

"Polska jest uzbrojona w argumenty historyczno-moralne"

– Prawdę historyczną należy dawkować, mówić o niej ostrożnie, tak, by przyniosła jak najlepszy efekt – powiedział Marcin Makowski z Tygodnika "Do Rzeczy". Odniósł się w ten sposób do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”. Swoim komentarzem w tym temacie podzielił się również dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Mateusz Morawiecki IPN Łukasz Jasina historia Polski Holokaust II wojna światowa

Pracownicy z Ukrainy w Polsce. Czy znają swoje prawa?

Nielegalnie pracująca obywatelka Ukrainy, dostała wylewu tuż obok zakładu pracy. Pracodawca wywiózł ją i położył na ławce przy ulicy. Na policję zadzwonił, że znalazł pijaną osobę. Czy podobnych przypadków złego traktowania ukraińskich pracowników jest znacznie więcej? W Polskim Radiu 24 na ten temat mówił Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy praca zatrudnienie

Stany Zjednoczone. 13 Rosjan oskarżonych o ingerencję w amerykańskie wybory

Wielka ława przysięgłych, instytucja władzy sądowniczej w USA, postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku. Oskarżenia dotyczą między innymi „spisku mającego na celu oszukanie USA” i oszustw bankowych. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Hillary Clinton Rosja wybory prezydenckie w USA FBI

"Post to oręż na kłopoty współczesnego świata"

– Współcześnie post stał się swego rodzaju dietetyczną herezją – powiedział Marek Zaremba, dietoterapeuta i autor książki „Boży Skalpel. Uzdrowienie postem”. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o istocie postu dla chrześcijanina i tego, czy jego przestrzeganie możliwe jest w świecie niemal nieograniczonej konsumpcji, gdy za wszelką cenę unika się doświadczenia fizycznego i duchowego głodu.
Zobacz więcej na temat:  karnawał Kościół Filip Memches Wielki Post

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Polonia Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy