Polskie Radio
Section05

pr24

Detektyw Obajtka. Brejza: przypomina się serial "Narcos"

- Koncern paliwowy PKN Orlen zajmował się inwigilacją opozycji za pieniądze podatników. Bawiono się w "Watergate". Mieli Pegasusa, Hermesa w prokuraturze i agencje detektywistyczne śledzące polityków opozycji pod pozorem dokonywania analiz. Przypomina się serial "Narcos", gdzie opisano etapy zawłaszczania Kolumbii przez Pabla Escobara i jego kartel - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PO Krzysztof Brejza, który znalazł się na liście osób śledzonych systemem Pegasus.  
Zobacz więcej na temat:  Orlen Daniel Obajtek podsłuch podsłuchy Krzysztof Brejza

"Poniatówka" - ślady niezwykłej historii

Oto "nowy" zabytek w Piasecznie. Ten pałacyk przez lata stał niezamieszkały, ukryty w wśród drzew miejskiego parku. Aż do momentu, kiedy grupa dociekliwych fanów Piaseczna (miasta należącego do aglomeracji warszawskiej) odkryła jego zabytkową wartość. Prowadzone od kilku lat prace konserwatorskie pozwoliły zrekonstruować losy budynku. O historii "Poniatówki" mówili w Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka, główny konserwator Muzeum w Nieborowie i Arkadii i Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

PR24 Zmiany w wakacjach kredytowych. "Przywracanie normalności"

- To rozwiązanie wprowadził poprzedni rząd, którego naczelną zasadą było rozdawanie pieniędzy, czyli zamiast rozwiązywania problemów - zasypywanie ich pieniędzmi. Ten rząd, który ma inne korzenie, powoli będzie się z tego wycofywał, nie może tego zrobić od razu, ale to stopniowe przywracanie normalności - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Krupa, ekonomista, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Małgorzata Żochowska mieszkanie bankowość kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy GOSPODARKA

PR24 Prawybory w USA. Trump i Biden oczywistymi kandydatami

- Trump odsadza o kilka długości stadionu swoją kontrkandydatkę. Wygrana Nikki Haley w Vermoncie niczego nie zmienia, kluczowe stany Południa w sposób jednoznaczny opowiadają się po stronie Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Rybkowski, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Stany Zjednoczone Joe Biden wybory prezydenckie w USA USA Ameryka Północna ŚWIAT Małgorzata Żochowska Marek Wałkuski

PR24 Schetyna: jest bliżej niż dalej do zmian w TK

- Ten model, jeśli uda się go wprowadzić, będzie gwarantem niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebujemy na lata TK, który będzie oderwany od partyjnej polityki. Nie uda się tego wprowadzić w przyszłym tygodniu, ale to rozwiązanie docelowe - mówił w Polskim Radiu 24 senator KO Grzegorz Schetyna.  
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny POLSKA polityka Adam Bodnar Grzegorz Schetyna koalicja obywatelska

PR24 Protest rolników. Wiceminister: mam nadzieję na kompromis

- Mam nadzieję, że uda się wypracować kompromis, który będzie służył Polsce i rolnikom. Rolnicy powinni wiedzieć, że rząd zajmuje się ich sprawami i rozwiązuje problemy. Nie wszystkie postulaty da się od razu załatwić. Likwidacja Fit for 55 nie jest zależna od polskiego rządu, bo są to ustalenia ogólnoeuropejskie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnicy rolnictwo protest