Polskie Radio
Section05
praca zdalna

Dr Beata Rajba: polscy pracodawcy wciąż są nieufni wobec pracy zdalnej

- Mniej więcej połowa pracodawców jeszcze nie zdecydowała, czy po pandemii dalej będzie w jakiś sposób kontynuować pracę zdalną czy też pracę hybrydową. Natomiast, jeśli chodzi o pracowników, to mimo wszystko większość z nich chciałaby pracować wciąż elastycznie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA praca praca zdalna pandemia 1 maja

Zdalne rekrutacje otwierają rodzimy rynek pracy dla polskich emigrantów

Pandemia zmieniła rynek pracy. Zdalne wykonywanie zadań zawodowych, telekonferencje a nawet rekrutacje online stały się standardem. Taka sytuacja otwiera polski rynek pracy dla Polaków, który wyemigrowali zarobkowo. Cały proces rekrutacji można przejść zdalnie bez konieczności odbywania wielu podróży do Polski. Co więcej, w niektórych branżach wiąże się to również z rozpoczęciem pracy, będąc jeszcze poza granicami kraju. „To komfortowe rozwiązanie, nie generuje kosztów a daje fundament do powrotu w postaci pracy i środków materialnych na start” - przyznają polscy emigranci i eksperci rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca zdalna praca mobilna praca w domu praca w it praca przy komputerze praca za granicą praca hybrydowa emigracja emigracja zarobkowa pandemia oferta pracy rekrutacja Małgorzata Frydrych

Syndrom wypalenia rodzicielskiego. Na czym polega i jak sobie z nim radzić?

Od ponad roku mieszkania pełnią funkcję miejsca pracy, wypoczynku, nauki i wychowywania dzieci. W natłoku obowiązków wielu rodzicom zdarza się zatracić zdrowy balans. U części z nich pojawia się tzw. wypalenie rodzicielskie. Na czym polega syndrom i jak sobie z nim radzić?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA praca zdalna praca mobilna pandemia koronawirus rodzicielstwo Monika Suszek Witold Lazar

Eksperci: lock down choć konieczny, przyniesie kolejne straty w gospodarce a winę za to ponoszą ci, którzy ignorują wymogi sanitarne

Kolejny twardy lock down, choć niezbędny ze względu na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce, z pewnością przyniesie kolejne straty gospodarce i odczują go poszczególne firmy - mówiły w audycji Rządy Pieniądza ekonomistki: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa praca zdalna firma pracodawcy

Wygląd ma znaczenie! Jak zadbać o wizerunek podczas spotkań online?

Spotkania biznesowe nie odbywają się już w salach konferencyjnych, ale przed kamerkami internetowymi. Wiele osób myśli, że skoro nie spotykają się z rozmówcą twarzą w twarz, to mogą nie przywiązywać wagi do swojego stroju i wizerunku. Nic bardziej mylnego. Konferencje video rządzą się bowiem własnymi, twardymi prawami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA praca zdalna video konferencje online Monika Suszek

Eksperci: ograniczenie mobilności oraz szczepienia to najskuteczniejsze metody w walce z COVID-19

Najskuteczniejsze z punktu widzenia walki z obecną fale pandemii byłoby ograniczenie przemieszczania się i przejście na pracę zdalną w jak największej liczbie firm i urzędów. Niestety pracodawcy zbyt rzadko podejmują takie decyzji– mówili w audycji "Rządy Pieniądza" jej goście: Maciej Wośko z "Gazety Bankowej" oraz Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce podatki praca zdalna pracodawcy

Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych. Administracja przechodzi w tzw. tryb wewnętrzny

Od poniedziałku – wraz z nowymi obostrzeniami sanitarnymi – wróciły utrudnienia w załatwianiu spraw urzędowych. Do 9 kwietnia przyjmowanie interesantów zostało znacząca ograniczone – kwestie administracyjne można załatwić jedynie po umówieniu wizyty i to tylko w wybranych sprawach.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce administracja publiczna COVID-19 kwarantanna lockdown praca zdalna

Zwrot kosztów pracy zdalnej - czy będzie możliwy?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje nowelizację Kodeksu pracy, która zastąpi przepisy o telepracy tymi dotyczącymi pracy zdalnej. Do końca marca powinny zakończyć się konsultacje obejmujące tematy: zasad przechodzenia na pracę zdalną, kontroli nad bezpieczeństwem pracowników i wyrównania kosztów wykonywania obowiązków służbowych z domu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka COVID-19 pandemia Piotr Firan praca zdalna