Polskie Radio
Section05

religia

Kontrowersje wokół papieskiej adhortacji Amoris Laetitia

– Brak precyzji tego dokumentu daje pole do snucia różnych interpretacji. To jest główny problem – powiedział Piotr Kaznowski, publicysta kwartalnika "Christianitas".  W 2016 roku, po dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów, papież Franciszek wydał adhortację Amoris Laetitia. Wzbudziła ona szereg kontrowersji i dyskusji. Co było tego powodem? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem w audycji „Życie z duszą, czy bez?”
Zobacz więcej na temat:  papież Kościół wiara

"Brat Albert widział w drugim człowieku Jezusa Chrystusa"

Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Chmielowski Filip Memches pomoc pomoc społeczna

Akcja "Przytul hejtera". "Nienawiść jest grzechem"

– W tej akcji chodzi o to, by odpowiedzieć agresorom w sposób kulturalny, spokojny i z szacunkiem, według zasady zło dobrem zwyciężaj – powiedział ks. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. W audycji „Ideologika” rozmowa o idei akcji „Przytul hejtera” i o tym, jak w sposób pokojowy przeciwstawiać się atakom w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 internet przemoc chrześcijaństwo islam ewangelia judaizm

Rola mesjanizmu w historii Polski

– Według Charlesa Journeta świadomość narodowa jest nośnikiem ważnych wartości kulturowych i religijnych – powiedział Rafał Tichy, redaktor naczelny magazynu "44". W audycji Życie z duszą, czy bez? rozmowa o roli mesjanizmu w historii naszego kraju oraz o znaczeniu świadomości narodowej w kształtowaniu się społeczeństw państw europejskich w pracach szwajcarskiego kardynała.
Zobacz więcej na temat:  Kościół historia Polski Zygmunt Krasiński

Rola kobiet w największych religiach świata

– W wyznaniu katolickim kobiety są zaproszone do królewskiego kapłaństwa – powiedział o. Mariusz Bigiel, jezuita. Razem z gośćmi audycji „Ideologika”: rabinem Szalomem Ber Stamblerem, pastorem Michałem Jabłońskim i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie rozmawiali o roli i posłudze kobiet w katolicyzmie, protestantyzmie, islamie oraz judaizmie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół kobieta Żydzi chrześcijaństwo judaizm protestantyzm Adrian Klarenbach