Polskie Radio
Section05

tradycja

Uroczystości Objawienia Pańskiego. Ks. dr hab. Dariusz Oko: prawdy trzeba szukać ze wszystkich sił

- Bóg przychodzi do nas, by pokazać, jak żyć, jak się nawrócić, jak uczynić nasze zżycie pięknym, sensownym i owocnym, takim jakiego chciał dla nas, a my niestety od niego się odwróciliśmy. To jest główna tajemnica tego święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog, filozof. Gościem Adriana Klarenbacha był także prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół Kościół i kultura Adrian Klarenbach

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia wiara Kościół Kościół i kultura

Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Enej Katarzyna Cygler święta Boże Narodzenie Wigilia kolędy

Trzej Królowie, przybywajcie. Prawdziwa historia mędrców ze Wschodu

Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi - to fakt czy tylko przekaz biblijny? Jedyna wzmianka o tym wydarzeniu jest w Ewangelii św. Mateusza. Co mówią o tym naukowcy? W uroczystość Objawienia Pańskiego opowiemy o wędrówce trzech tajemniczych mędrców do groty betlejemskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli Kościół chrześcijaństwo Agnieszka Kozłowska-Łysko Grzegorz Górny POLSKA społeczeństwo religia

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Boże Narodzenie święta Monika Chrobak pierogi jedzenie potrawy małopolskie

O świętowaniu wschodniochrześcijańskiego Bożego Narodzenia

6 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich zaczynają obchody świąt Bożego Narodzenia! W tym dniu w wielu miejscach na świecie wierni zasiądą do wigilijnego stołu. W „Kiermaszu pod kogutkiem” przyjrzymy się różnym tradycjom bożonarodzeniowym wśród wschodniochrześcijańskiej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie Boże Narodzenie prawosławie

"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą

- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Boże Narodzenie Kraków Warszawa architektura konkurs wystawa Wydarzenia Zamek Królewski

Kasza

Jaglana, gryczana, manna, bulgur czy jęczmienna – kasza od zawsze obecna była na polskich stołach. Kiedyś towarzyszyła narodzeniu dziecka, jako ofiara i wróżba pomyślności, obowiązkowo zaręczynom i weselu, a także każdemu, zwykłemu dniu w życiu mieszkańca wsi. Na czym polegają jej magiczne właściwości i skąd jej rola w naszej kuchni, niegdyś tak ważna, a dziś zapomniana? To noworocznym odcinku Źródłosłowu wytłumaczy etnolog prof. Mariola Tymochowicz.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia

Fajerwerki i petardy: niebezpieczna tradycja noworoczna

Jak co roku o tej porze sprzedaż fajerwerków nabiera tempa: pierwsi klienci pytali o nie jeszcze przed świętami, a gdzieniegdzie już słychać huk odpalanych petard. Tymczasem policja kontroluje stoiska z pirotechniką i apeluje o rozwagę podczas ich używania. Bo niestety nie ma roku, by dla niektórych z amatorów fajerwerków ta zabawa nie skończyła się tragicznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo sylwester Nowy Rok Piotr Firan Trójka