Polskie Radio
Section05

videoMozaika

"Paweł Szymański @ 70!". Świętujemy 70. urodziny kompozytora [ZOBACZ WIDEO]

Paweł Szymański 28 marca skończył 70 lat. Tego dnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się nadzwyczajny koncert pt. "Paweł Szymański @ 70!", za pomocą którego muzycy i przyjaciele chcieli uhonorować jednego z najwybitniejszych kompozytorów po Lutosławskim. Prezentujemy zapis wideo tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Szymański kompozytor koncert Joanna Grotkowska Royal String Quartet pr poleca

"Najszczęśliwszy dzień" - monodram inspirowany życiem Elżbiety Czyżewskiej [WIDEO]

Tuż przed premierą monodramu "Najszczęśliwszy dzień", inspirowanego życiem Elżbiety Czyżewskiej, studio Czwórki odwiedziła Barbara Garstka. - To spektakl muzyczny, w którym wykonam m.in. piosenki śpiewane przez Elżbietę Czyżewską - opowiadała aktorka. - Wierzę, że będzie to fajna przygoda. Chcę widzów posadzić na tej karuzeli, żeby kręcili się razem ze mną.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Elżbieta Czyżewska monodram Teatr Kamienica Barbara Garstka spektakl TEATR

Opowieść o strachu i niepewności. Reportaż "Rebel w Pasłęku" [POSŁUCHAJ]

– To nie jest opowieść o ekologii i szansach, jakie niesie ze sobą nowa technologia. To opowieść o strachu i niepewności, zwłaszcza że budząca kontrowersje inwestycja ma znaleźć się obok zakładu produkującego mleko w proszku. Urszula Żółtowska-Tomaszewska i Antoni Rokicki niczego nie rozstrzygają, a wiele starają się tłumaczyć – mówiła w Trójce Anna Dudzińska, zapowiadając reportaż "Rebel w Pasłęku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Antoni Rokicki Urszula Żółtowska-Tomaszewska Pasłęk społeczeństwo warmińsko-mazurskie pr poleca reportaż

Michał Aftyka Quintet w Jazz.PL. "Wierzę w swoją muzykę" [ZOBACZ WIDEO]

- Widząc jak wygląda wchodzenie na tzw. muzyczny rynek przez młode zespoły, zupełnie się tego nie spodziewałem. Wiadomo, że bardzo wierzę w swoją muzykę. Dlatego dzielę się nią z ludźmi. Nie spodziewałem się jednak, że tak wiele osób też uwierzy w tę muzykę - mówił w Dwójce kontrabasista Michał Aftyka, którego kwintet wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL" (5.04).
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Michał Aftyka Dwójka koncert MUZYKA kontrabas KULTURA

Dbajmy o nasze lasy. Nie wyrzucajmy do nich śmieci

Miejsca w lasach odwiedzane przez turystów dość łatwo poznać, bo zostają tam butelki, papiery po cukierkach i innych rzeczach. - Jest tego mnóstwo - mówią słuchacze Programu 1 Polskiego Radia. Zdarza się, że niektórzy wyrzucają gruz, odpady budowlane czy też te pochodzące z warsztatów samochodowych. Co możemy zrobić, aby w lasach było czyściej?
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia Izabela Kostyszyn przyroda Sławomir Brzózek Lasy Państwowe Rafał Zubkowicz

Jak rozmawiać o rzeczach, które dzielą nasze społeczeństwo? Jaki język dominuje w przestrzeni publicznej?

Co nas łączy, a co dzieli? Czy istnieją słowa wspólne, ponad podziałami? O języku, jakiego używamy, w "Klubie Trójki" opowiedzieli Olga Kozierowska, działaczka i ekspertka od komunikacji, oraz Mateusz Adamczyk, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, specjalista od języka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś debata publiczna polszczyzna polaryzacja przestrzeń publiczna Klub Trójki poprawna polszczyzna

"Najtrudniej jest człowieka rozśmieszyć". Kinga Dębska o filmach, komediach i szczęściu

- Jak robimy tragedię czy dramat, to trzeba robić to lekko jak komedię, a komedię trzeba robić na poważnie jak tragedię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Dębska. Czym jeszcze ta popularna reżyserka kieruje się w swojej twórczości? Co sprawia jej szczęście? Dlaczego ma inne zdanie niż większość środowiska filmowego?
Zobacz więcej na temat:  FILM Kinga Dębska Leonard Cohen Wojciech Urban komedia

Początek, czyli Smoczyńska, Maślona i Matuszyński o tym, jak trudny jest pierwszy dzień zdjęciowy

W dniu 62. urodzin Trójki, ale też dniu startu Nowej Trójki, zaprosiliśmy słuchaczy na spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Katarzyna Borowiecka, która powróciła do Trójki, była gospodynią audycji filmowej, do której zaprosiła znakomitych twórców filmowych. Jak sama przyznała, taki jej skład to spełnienie marzeń: Agnieszka Smoczyńska ("Córki dansingu", "Fuga", "Silent Twins"), Paweł Maślona ("Atak paniki", "Kos") i Jan P. Matuszyński ("Deep Love", "Ostatnia rodzina", "Żeby nie było śladów").
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona Jan P. Matuszyński Katarzyna Borowiecka urodziny Trójki 2024 Andrzej Wajda Trójka Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

"Dziady cz. II i IV" według Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Orskiego

Do domu greckokatolickiego księdza i jego dzieci przychodzi Pustelnik, jego dawny uczeń Gustaw, którego ksiądz w pierwszej chwili nie rozpoznaje. Opowiada on księdzu historię swojego życia i miłości, a przełomowe momenty tej historii odmierzane są biciem zegara. Adaptacja i reżyseria" Mariusz Orski. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Muzyka: Jędrzej Sienkiewicz. Obsada: Andrzej Chyra, Stanisław Brudny, Agnieszka Danycz, Robert Majewski, Dariusz Kowalski, Monika Świtaj, Sara Lityńska, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Dziady Andrzej Chyra Stanisław Brudny Robert Majewski Dariusz Kowalski Sara Lityńska Mariusz Bonaszewski Andrzej Mastalerz pr poleca

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wielkanoc zwyczaje tradycja kultura ludowa