Polskie Radio
Section05
zabytki

Bartosz Skaldawski: zabytki są kotwicą dla pamięci historycznej

- Poprzez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę na problematykę niszczenia obiektów zabytkowych. Będziemy pokazywać obywatelom, jakie szkody mogą wynikać dla zabytków i co można zrobić, żeby im przeciwdziałać - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski o akcji "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" zainaugurowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka Paweł Siwek architektura

"Doskonałe narzędzie do nauki historii Polski ostatnich dwustu lat". Michał Laszczkowski o Cmentarzu Łyczakowskim

- Cmentarz Łyczakowski jest największą galerią polskiej rzeźby plenerowej. Każdy ważniejszy rzeźbiarz XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku pozostawił na cmentarzu jakieś swoje dzieło. Warto, żebyśmy mieli tego świadomość i mam nadzieję, że strona mu poświęcona w tym pomoże - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rzeźba Krzysztof Grzybowski zabytki Ukraina

Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego: renowacja pobudza turystykę

- Ważne jest, żeby opieka nad zabytkami była związana ze społecznym zainteresowaniem. Staramy się odszukiwać takie miejsca, gdzie jest pochowany ktoś, z naszej perspektywy, istotny albo jest to ważne dzieło sztuki i stworzyć wokół tego miejsca grupę opiekunów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek zabytki Wszystkich Świętych

Sanktuarium w Agłonie i kościół św. Ludwika w Krasławiu. Miejsca kultu maryjnego na Łotwie ważne dla polskiej historii

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, przez Polaków nazywana „łotewską Częstochową”, to najważniejsze sanktuarium katolickie na Łotwie.  Niedaleko znajduje się również kościół św. Ludwika w Krasławiu. Wzniesione w XVIII wieku sanktuarium jest zabytkiem unikatowym pod względem historycznym i artystycznym. 
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Łotwa Kościół zabytki

Instytut POLONIKA bada, chroni i popularyzuje polskie dziedzictwo kulturowe za granicą

W ramach projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” opisujemy i jednocześnie promujemy historyczne dziedzictwo polskie na Wschodzie. Razem z naszymi gośćmi uświadamiamy Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki Kresy kancelaria premiera Polacy za granicą

Ołyka - perła Wołynia, ważna kresowa twierdza i wspaniała posiadłość rodu Radziwiłłów

Ołyka leży na Ukrainie, na wschód od Łucka. Kojarzona jest przede wszystkim z potężnym rodem Radziwiłłów i największą rezydencją magnacką na całym Wołyniu. O historii Ołyki, w audycji z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", opowiada dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Radziwiłłowie Ukraina zabytki Kresy

Sprawa mostu w Pilchowicach. MKiDN: Polska jest państwem prawa, zabytki są chronione

- Most w Pilchowicach jest od marca w najściślejszym reżimie ochrony konserwatorskiej - powiedziała w piątek wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. Poinformowała, że od momentu wszczęcia postępowania o wpis do rejestru zabytków, nie można wykonywać przy nim żadnych prac.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zabytki dolnośląskie mosty Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin FILM