Polskie Radio
Section05
Zaduszki

Wszystkich Świętych i Zaduszki. O czym pamiętać na drodze?

Przed nami dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. To czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych. Często wiąże się to z długimi podróżami samochodem. - Ważna jest hierarchia poleceń, znaków i sygnałów drogowych, w której to policjant znajduje się na pierwszym miejscu - przypomina w Programie 1 Polskiego Radia mł. asp. Mariusz Bazylak z Komendy Stołecznej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki bezpieczeństwo na drodze akcja znicz kierowca

Żywieckie tańce w Warszawie!

Kiermasz poświęcony był przede wszystkim Polsce południowej. Rozpoczęliśmy od wizyty na Opolszczyźnie, która jest regionem obfitującym w tradycje i zwyczaje, na co wskazuje liczba uzyskanych wpisów na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Na koniec, do spędzenia zbliżającego się wielkimi krokami Święta Niepodległości w rytmie polskich tańców tradycyjnych, zaprosili mieszkańcy Żywiecczyzny.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Zaduszki śmierć Aleksandra Faryńska

Tomasz Kania o wsparciu rodziny i przyjaciół w Polsce po stracie żony

„Rodzina jest zawsze potrzebna. Jednak, gdyby choroba żony, a później jej pożegnanie, przydarzyły się nam na emigracji, nie wiem jakbyśmy sobie z tym poradzili, ja i dzieci. Ciągłe pobyty w szpitalu, badania, chemia. Chwila na odpoczynek po kolejnych zabiegach leczniczych. Mogliśmy sobie na to pozwolić, bo po powrocie do kraju, naszymi dziećmi w tym czasie opiekowali się dziadkowie. Rodzina i przyjaciele byli również dla nas ogromnym wsparciem po śmierci Iwonki” - podkreśla Tomasz Kania, reemigrant z Wielkiej Brytanii, wydawca portalu dla małżonków „Misja 52”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina choroba rak piersi nowotwory Zaduszki Wielka Brytania Małgorzata Frydrych

Jak wytłumaczyć dzieciom zaduszkowe zwyczaje?

We wczesnym średniowieczu mnisi co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. Ale od IX wieku naszej ery podczas specjalnych nabożeństw intencjami modlitewnymi zaczęto obejmować wszystkich zmarłych chrześcijan. Z czasem nazwano ten dzień zaduszkami". Czy mówi się "dzień zaduszny", bo jest wtedy gorąco i duszno, jak uważa Filip Karocki, czy to dlatego, że myśli się wtedy o duchach? I czy duchów trzeba się bać?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Zaduszki radio dla dzieci radio bez reklam

Fiesta i festyny. W Meksyku Wszystkich Świętych i Zaduszki obchodzi się radośnie

We wtorek w Meksyku przypada kulminacja obchodów Dnia Zmarłych (Dia de Muertos) związanych z upamiętnieniem nieżyjących bliskich. Pomimo pandemii tłumami wypełniają się nie tylko cmentarze, ale również ulice miast i mniejszych miejscowości, w których organizowane są radosne festyny.
Zobacz więcej na temat:  Zaduszki Dzień Wszystkich Świętych Meksyk społeczeństwo tradycja zwyczaje Ameryka Środkowa

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Abp Jędraszewski: te dni przypominają nam o życiu wiecznym

Dzisiejsza Uroczystość Wszystkich Świętych i przypadający jutro Dzień Wszystkich Wiernych Zmarłych przypominają o życiu wiecznym - podkreśla arcybiskup Marek Jędraszewski. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski w wypowiedzi dla Polskiego Radia zwraca uwagę na liturgię tych dni, która przypomina o wierze w zmartwychwstanie ciał. 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki wiara aktualności katolickie Marek Jędraszewski POLSKA społeczeństwo