Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Szukanie śladów swoich przodków. Reportaż "Po nitce do kłębka" [POSŁUCHAJ]

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, zdjęcie z opisem "ojca matka", skrzynia z dokumentami, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Aleksandra Sadokierska Dorota Sokołowska reportaż w Jedynce genealogia pr poleca

Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne niepełnosprawni niepełnosprawność przedsiębiorca NCBR Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka filmem otwarcia

Film "Doppelgänger. Sobowtór" otworzył w poniedziałkowy wieczór 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz w reżyserii Jana Holoubka znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu i wraz z 15 innymi produkcjami rywalizuje o Grand Prix - Złote Lwy. Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Holoubek Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Kryzys migracyjny. Prof. Tomasz Grosse: Europa Zachodnia drepcze w miejscu

Kryzys migracyjny w Europie nasila się. Władze włoskiej Lampedusy apelują o pomoc i alarmują, że w ciągu ostatnich dni do jej wybrzeży przypłynęło więcej nielegalnych imigrantów, niż wynosi liczba rodzimych mieszkańców. W niedzielę wizytę na wyspie złożyły premier Włoch Giorgia Meloni oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Włochy Unia Europejska Paweł Lekki

Uczniowie noszą ciężkie plecaki. Jak zadbać o ich kręgosłupy? Podpowiada ortopeda

We wrześniu rozpoczął się rok szkolny i niektóre dzieci znowu dźwigają ciężkie tornistry pełne książek i zeszytów. - Ortopedzi przypominają, że tornister powinien ważyć nie więcej niż 10-15 proc. wagi ciała dziecka - mówi Małgorzata Abgarowicz, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Co jeszcze podpowiadają eksperci?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Daniel Wydrych Małgorzata Abgarowicz szkoła

Polscy siatkarze od lat odnoszą wielkie sukcesy. Czy podczas igrzysk olimpijskich zagrają w finale?

Siatkarze reprezentacji Polski zostali mistrzami Europy. W meczu finałowym pokonali Włochów 3:0. Czy Biało-Czerwoni zdobędą tytuł podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku? Grając z orzełkiem na piersi, czuje się prawdziwą dumę? Kto może zostać siatkarzem? O tym w Programie 1 Polskiego Radia Edward Skorek, mistrz świata z 1974 roku w Meksyku i złoty medalista na IO w Montrealu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Daniel Wydrych

W Polsce brakuje kierowców zawodowych. "Potrzeba wiele determinacji i samozaparcia"

Jak podaje Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe w Polsce brakuje nawet do 200 tys. kierowców zawodowych. Podobne dane można znaleźć w raporcie branżometru Inelo przygotowanego we współpracy z Instytutem Transportu Drogowego. Niedobór zawodowych kierowców widać zarówno w transporcie usług jak i ludzi. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy zawody samochody autobus bezpieczeństwo na drodze Polskie Radio Kierowców transport Weronika Puszkar społeczeństwo

"Zorza czerwona" Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosław Bałazy

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. Słuchowisko Tomasza Skilera jest wierną rekonstrukcją tych wydarzeń. Odsłania również mechanizmy sowieckiej propagandy. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Marian Szałkowski. Obsada:Hanna Kinder-Kiss, Kinga Tabor, Aleksandra Radwan, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Piotr Makarski
Zobacz więcej na temat:  pr poleca

Andrzej Sapkowski w radiowej Jedynce: Kiedy nowy "Wiedźmin"? To zależy od muzy

Andrzej Sapkowski pracuje nad nową książką o Wiedźminie! Taka informacja niedawno obiegła media i wzbudziła powszechne zainteresowanie. Andrzej Sapkowski w ekskluzywnym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia potwierdził doniesienia. - Ona będzie, tylko wszyscy założyli, że będzie jutro… Dementuję tę plotkę. Książka nie będzie jutro, ona nawet nie będzie pojutrze - zdradził pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Sapkowski literatura książki Wiedźmin fantastyka fantasy nowa książka Sapkowskiego saga o Wiedźminie nowa powieść Sapkowskiego

Mezopotamskie eposy a Biblia. O tym, jak Izraelici czerpali z bliskowschodnich tradycji

Najbardziej znany opis potopu, który był karą za grzechy ludzkości, zawarto w Księdze Rodzaju. Ale nie jest to jedyna, a także nie najstarsza opowieść o tym wydarzeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku powstania świata - elementy, które mogły później zostać przeniesione do Biblii, znajdziemy w babilońskim eposie "Enuma elisz".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka religia starożytność

Homo Homini ponad pół wieku na scenie. Aleksander Nowacki: jestem z natury optymistą

Teksty do muzyki skomponowanej przez naszego gościa pisał sam poeta Edward Stachura. Aleksander Nowacki, bo o nim mowa, niedawno zdecydował się na powrót do Homo Homini. Jak się okazało, zespół po ponad 50 latach wciąż zyskuje kolejnych fanów. A w "Czasie pogody" artysta opowiedział o m.in. o niegasnącej popularności pewnego przeboju oraz o swoim sposobie na radość z życia.
Zobacz więcej na temat:  homo homini Zbigniew Krajewski Aleksander Nowacki muzyka rozrywkowa

"Jesienny Ogień 2023" - dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego. Relacje w Jedynce

Abramsy, K2, Kraby, HIMARS-y, Borsuki, Raki, Rosomaki i myśliwce F-16 - to tylko część nowoczesnego uzbrojenia, które można było zobaczyć w akcji, w trakcie strzelań na poligonie. W pokazie "Jesienny Ogień" udział wzięło około tysiąca żołnierzy z elitarnych jednostek Wojska Polskiego. Zapraszamy na relacje w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej