Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

Po wakacyjnej przerwie powróciła "Moja lista przebojów", czyli 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Najbliższe wydanie audycji poprowadziła Ula Kaczyńska.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska

"Warta Pamięci": połączenie z przeszłością i hołd bohaterom w obronie Ojczyzny

- Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - powiedział Józef Piłsudski. Słowa Marszałka stał się mottem dla Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl; z ich inicjatywy w przededniu 84. rocznicy inwazji ZSRR na Polskę w ponad trzydziestu miejscach w Polsce staną Warty Pamięci.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski 17 września 1939 Daniel Wydrych Karolina Rożej II wojna światowa

ME siatkarzy: reprezentacja Polski w finale. "Zapowiada nam się niesamowita walka"

Wygrana w meczu ze Słowenią zapewniła siatkarskiej reprezentacji Polski awans do finału Mistrzostw Europy. W nim Biało-Czerwoni zmierzą się z Włochami. Jakie szanse na zwycięstwo mają podopieczni selekcjonera Nikoli Grbicia? - Zapowiada nam się niesamowita walka - ocenia Jakub Niziński z redakcji sportowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Jakub Niziński Siatkówka ME siatkarzy 2023 Mistrzostwa Europy w siatkówce

Giovanni Battista Jacobelli, czyli dylematy włoskiego emigranta w Polsce

420 lat temu urodził się Giovanni Battista Jacobelli, który jako 22-letni utalentowany muzycznie młodzieniec trafił z Rzymu do Polski na dwór Zygmunta III Wazy. W jego historii, którą zrekonstruował historyk Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wojciech Tygielski, pobrzmiewa ciągły dylemat: kontynuować atrakcyjną finansowo karierę w Polsce, czy powrócić w rodzinne strony?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Giovanni Battista Jacobelli

Edukacja nad wodą. Odwiedzamy laboratorium "Daru Mazowsza"

Letnia pogoda, jaka towarzyszy nam jeszcze we wrześniu, zachęca do spędzania czasu na dworze, a zwłaszcza nad wodą. Jak jednak połączyć to z edukacją? Odpowiedzią mogą być bezpłatne warsztaty na Szkucie Badawczej "Dar Mazowsza" zaparkowanej przy naturalnym brzegu rzeki w Warszawie. Jednostka jest wyposażona w mobilne laboratorium biologiczne z odczynnikami i mikroskopami, ukazujące różnorodność i intensywność życia w rzece.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska dzieci Warszawa edukacja przyrodnicza

"Polityka UE okazała się porażką". Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym

Kryzys migracyjny w Europie się nasila. Władze włoskiej wyspy Lampedusa apelują o pomoc i alarmują, że w ciągu ostatnich dni do jej wybrzeży przypłynęła większa liczba nielegalnych imigrantów niż liczba rodzimych mieszkańców. Kryzys migracyjny dotyczy nie tylko Włoch, ale także między innymi Hiszpanii. - Europa odwraca się od Włoch, ponieważ jej polityka migracyjna okazała się porażką - komentuje Olga Doleśniak-Harczuk, ekspertka Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Michał Strzałkowski Włochy Unia Europejska

Podsumowanie sezonu kąpielowego. Jak zadbać o bezpieczny wypoczynek nad wodą?

To było najdłuższe lato w historii, które zresztą jeszcze trwa. Od maja temperatury pozwalają zażywać kąpieli nie tylko słonecznych, ale też wodnych. Niestety to generuje w statystykach dużą falę utonięć i zdarzeń na wodzie. Co dokładnie mówią statystyki i jakie powinniśmy wyciągnąć wnioski? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz ratownik wodny bezpieczeństwo nad wodą pływanie nauka pływania społeczeństwo wypoczynek Klaudia Wasiek

46. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw - festiwalowe granie w otoczeniu flory

Festiwalowa scena, olbrzymia handlowa strefa ogrodniczo-roślinna na najważniejszych ulicach miasta, branżowe wydarzenia, wielobarwna parada, najlepsze lokalne smaki w czasie wielkich degustacji - trwa 46. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 1 Polskiego Radia, z którego Kamil Wicik poprowadził "Muzyczną Jedynkę".
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Skierniewice muzyka rozrywkowa

Jak wyznaczyć obowiązki domowe dziecku, by chciało je wypełniać?

Wypełnianie obowiązków domowych daje dzieciom poczucie sprawstwa, kontroli. Rozwija umiejętność planowania, organizacji czasu i dbania o swoją przestrzeń. Dlaczego więc dzieci ich nie lubią? Co zrobić, by się do nich przekonały? - Rozmowa to podstawa - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" psycholog dziecięcy Kamila Tagliaferro.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sława Bieńczycka psychologia dzieci

Komputery i muzyka to ich świat. Reportaż "Nasz dom" [POSŁUCHAJ]

Marcin jest programistą, Agata od lat zajmuje się środkami unijnymi. Mają 3 synów. Dżojstiki, komputery to ich świat, ale jest jeszcze muzyka. Marcin grał na gitarze klasycznej, Agata gra na pianinie, synowie też. Od dziecka uczą się muzyki. Jakiej przyszłości chcą dla swoich synów i co jest dla nich w edukacji najważniejsze. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Nasz dom". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż młodzież rodzice Urszula Żółtowska-Tomaszewska szkoła reportaż w Jedynce pr poleca

"Dewajtis" - nowy serial TVP. Dlaczego Olga Czertwanowa chce wszystko zmienić? Wyjaśnia Małgorzata Pieczyńska

- Wszystko, co sobą reprezentuje, jej wszystkie życiowe decyzje, postawy wobec rodziny, świata i społeczeństwa możemy absolutnie odnaleźć we współczesnym świecie. Jest fantastyczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Pieczyńska o postaci Olgi Czertwanowej, którą zagrała w "Dewajtis". Premiera nowego serialu TVP już w niedzielę, 17 września.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Małgorzata Pieczyńska Dewajtis serial