Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Recepty na opioidy. "Policja będzie podejmować działania"

- To jest moment, kiedy musimy zrobić wszystko, żeby opioidy nie stały się problemem takim jak w innych krajach, np. w USA - mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Zapowiedziała kontrole recept i lekarzy. Od 17 czerwca w Polsce działa system monitorowania recept wystawianych na leki opioidowe, w tym fentanyl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izabela Leszczyna Sygnały Dnia Ministerstwo Zdrowia Grzegorz Osiecki

"Przywrócić pamięć". Reportaż Joanny Bogusławskiej o Elżbiecie Ficowskiej

Bieta Ficowska zawsze działała na rzecz innych. Uratowana z warszawskiego getta, miała dwie matki - żydowską i polską. Była żoną poety Jerzego Ficowskiego (zmarł w 2006 roku), który pomagał jej odnaleźć żydowskie korzenie. Od lat 70. była związana z opozycją demokratyczną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Cezary Harasimowicz getto warszawskie Żydzi Irena Sendlerowa Joanna Bogusławska

"The Best of Unreleased Hits". Zespół Santabarbara braci Pospieszalskich z debiutancką płytą

The Best of Unreleased Hits to tytuł długo wyczekiwanej debiutanckiej płyty zespołu Santabarbara. To najnowszy projekt Szczepana, Łukasz i Nikodema Pospieszalskich. Zakładając razem zespół, artyści na co dzień poruszający się po zróżnicowanym gruncie muzycznym, postanowili dać upust swoim fascynacjom muzyce alt popowej. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska zespół muzyka rozrywkowa piosenka album

Obsada stanowisk w Unii Europejskiej. Ekspert: szybkie decyzje są w interesie Europy

Pomimo braku porozumienia, przywódcy państw chcą obsadzić najwyższe stanowiska w UE na szczycie już w przyszłym tygodniu. Oficjalnie państwa będą mogły zgłaszać swoich kandydatów na komisarzy po zatwierdzeniu wyboru szefa Komisji Europejskiej przez europarlament.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Więcej świata Węgry Viktor Orban Donald Trump

Debiutancka książka Juliusza Machulskiego nagrodzona. "Powinienem być pisarzem od początku"

- To mi bardziej odpowiada. To jest spokój, samotność. Wszystko zależy ode mnie. Nie oglądam się na pogodę, na budżet, na to, czy aktor jest chory, czy ma dobry czy zły dzień. Jeżeli coś nie wyjdzie, to jest tylko i wyłącznie moja wina - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" uznany reżyser Juliusz Machulski, twórca takich kultowych filmów, jak "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Vinci".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Juliusz Machulski książki KSIĄŻKA literatura

Wakacyjny savoir-vivre. Co wolno, a co nie wypada na urlopie?

Mieszkańcy kurortów (nie tylko zagranicznych) protestują od jakiegoś czasu przeciwko zachowaniom turystów. Niedawno np. na Wyspach Kanaryjskich odbyły się demonstracje, których uczestnicy żądali zmniejszenia napływu letników, zarzucając im wywoływanie uciążliwego hałasu i zanieczyszczanie przyrody. W Barcelonie z tego samego powodu zakazano już budowy hoteli w centrum i ograniczono możliwość wynajmu prywatnych mieszkań na krótki czas. W "Czterech porach roku" porozmawiamy o tym, czy jest coś takiego jak wakacyjny savoir-vivre?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wakacje urlop savoir-vivre

"Nieważne gdzie, najważniejsze z kim". Big Bike Orchestra i "Maniana"

- Jako zespół muzyczny działamy na scenie muzycznej już dosyć długo, bo od 2017 roku. W 2021 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion, który ma miejsce w Bydgoszczy, pojawił się pomysł, aby połączyć kulturę i ekologię - mówi w "Muzycznej Jedynce" Maciej Drapiński z zespołu Big Bike Orchestra. - W ten sposób zespół muzyczny zasiadł na sześcioosobowym rowerze skonstruowanym specjalnie pod nasze potrzeby. Dosiadając tego stalowego rumaka razem z instrumentami podczas koncertów, potrafimy jeździć i grać jednocześnie - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will album piosenka Big Bike Orchestra Maciej Drapiński

Antykomunistyczne podziemie. Jaki wybór miały osoby, które walczyły o wolną Polskę?

Historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. - Naszą rolą nie jest budowanie pomników, ani oskarżanie lub występowanie w roli obrońców przeszłości czy postaci z przeszłości. Naszą rolą jest opowiedzieć możliwie rzetelnie historię - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk. Przed jakim wyborem stawały osoby, które działały w podziemiu?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Michał Wójcik Żołnierze Wyklęci antykomunistyczne podziemie Rafał Wnuk Muzeum II Wojny Światowej