Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Auschwitz-Birkenau. Los Żydów w okupowanej Polsce

Na konferencji w Wannsee pod Berlinem - 20 stycznia 1942 roku - Niemcy zdecydowali o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" w Europie, czyli zamordowaniu wszystkich Żydów. 15 lutego 1942 roku do KL Auschwitz dotarł z Bytomia pierwszy transport. Aresztowani przez Gestapo, po przywiezieniu do obozu, zostali zgładzeni przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Holokaust II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Zwierzęta pod choinkę. Czy to dobry pomysł?

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, ale również prezentów. Zdarza się, że chcąc uszczęśliwić bliskich, kupujemy im pod choinkę kota, psa, świnkę morską albo chomika. - Zwierzę nie powinno być prezentem. Chyba że planuje to cała rodzina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Gonera, behawiorystka ze szkoły Kamiga. Dlaczego takich decyzji nie powinniśmy podejmować pod wpływem emocji?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska zakupy zwierzęta prezenty Katarzyna Gonera

Dokarmianie zwierząt w okresie zimowym. Jak robić to z głową?

Rozpoczął się sezon dokarmiania zwierząt. Oznacza to, że w lasach zapełniane są paśniki, a przy domach karmniki. Trzeba robić to jednak odpowiednio. - Zwierząt dzikich nie należy dokarmiać na własną rękę - przypominają leśnicy. Nie wolno też, co niestety się zdarza, wyrzucać do lasu zepsutych warzyw.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne Patryk Michalski dokarmianie ptaków zima opieka nad zwierzętami

Szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy będą dostępne nowe szczepionki?

Ruszyły szczepienia przeciw koronawirusowi z wykorzystaniem nowej wersji szczepionki. Preparat jest skuteczny przeciw najpowszechniejszej obecnie odmianie COVID-19. Pojawiły się problemy z dostępnością środka medycznego w placówkach - z tego powodu kłopotliwa może być rejestracja na zabieg w najbliższym terminie.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Monika Gosławska COVID-19 szczepienia szczepionka

Taka miłość nie zdarza się co dzień. Reportaż "Motyle i nosorożce" [POSŁUCHAJ]

"Motyle i nosorożce" to historia o miłości, o którą niełatwo. O sile woli, wzajemnym zrozumieniu, które pozwalają - mimo przeszkód - zbudować wyjątkowy związek. Pełen uczucia i zrozumienia. Bohaterami reportażu są: Karina Kończewska, która jako nastolatka marzyła o karierze modelki lub koszykarki, i jej mąż Piotr – zakochany w morzu młody marynarz, najmłodszy kapitan żeglugi wielkiej w polskiej flocie, który... szuka ostoi na lądzie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Adam Bogoryja-Zakrzewski miłość pr poleca

Protest przewoźników na granicy z Ukrainą. Reportaż "Nie mamy wyboru" [POSŁUCHAJ]

24 lutego 2022 roku Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, ale tym razem na większą skalę niż w 2014 roku. Przez granicę uciekały przerażone ukraińskie kobiety i dzieci. Przygraniczne polskie miasta były ostoją dla uciekających, a polska granica pierwszym miejscem, w którym uchodźcy mogli poczuć się bezpiecznie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ukraina przejście graniczne pr poleca Beata Korbas protest

Prof. Wojciech Roszkowski: projekt Trójmorza miał i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie

Prof. Wojciech Roszkowski został Patriotą Roku. Gala odbyła się w sobotę 9 grudnia w historycznej Sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krakowie. Wydarzenie stało się pretekstem do rozmowy na temat inicjatywy Trójmorza, której prof. Roszkowski poświęcił książkę "Orzeł Lew i Krzyż". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski Trójmorze Wojciech Roszkowski

W Egipcie trwają wybory prezydenckie. "El-Sisi kontrkandydata w praktyce nie ma"

W Egipcie trwają trzydniowe wybory prezydenckie. W wyścigu liczy się przede wszystkim obecny szef państwa Abdel Fattah el-Sisi. Generał i polityk, który niecałą dekadę temu był witany z nadzieją, dziś postrzegany jest zupełnie inaczej. - Zdelegalizował Bractwo Muzułmańskie, czyli najważniejszą partię, jaka istniała w Egipcie. (...) Prawdziwego kontrkandydata w praktyce nie ma - przypomina prof. Maciej Münnich.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Bliski Wschód Hamas islam Magdalena Skajewska

Noty identyfikacyjne dla rodzin ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej