Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Z punktu widzenia UE to bardzo korzystne wydarzenie". Ekspert o umowie Libanu i Izraela

Umowa graniczna między Libanem a Izraelem może dać Europie nowe źródła gazu. - W momencie, w którym państwo libańskie znalazło się na granicy wytrzymałości gospodarczej, to te polityczne, dyplomatyczne czy nawet ideologiczne uwarunkowania zeszły na dalszy plan - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Michał Wojnarowicz Daniel Boćkowski Izrael Liban

Wszystkich Świętych i Zaduszki. O czym pamiętać na drodze?

Przed nami dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. To czas, kiedy odwiedzamy groby najbliższych. Często wiąże się to z długimi podróżami samochodem. - Ważna jest hierarchia poleceń, znaków i sygnałów drogowych, w której to policjant znajduje się na pierwszym miejscu - przypomina w Programie 1 Polskiego Radia mł. asp. Mariusz Bazylak z Komendy Stołecznej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki bezpieczeństwo na drodze akcja znicz kierowca

"To były niezwykłe chwile". Mariusz Wawrzyńczyk o duecie z Rodrigo Massą

- Było bardzo krótko i bardzo szybko, ale też bardzo efektywnie. W Madrycie spędziłem niezwykle chwile. Bardzo cieszę się, że będę mieć w swoim repertuarze taki utwór - mówi o piosence "La Fiesta" Mariusz Wawrzyńczyk. Gość Programu 1 nagrał ją z brazylijskim piosenkarzem Rodrigo Massą. W jaki sposób doszło do tej współpracy muzycznej?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Mariusz Wawrzyńczyk Rodrigo Massa piosenka

Magdalena Samozwaniec - pierwsza dama polskiej satyry

Wnuczka malarza Juliusza Kossaka. Córka malarza Wojciecha Kossaka. Siostra malarza Jerzego Kossaka i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Stryjeczna siostra pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Magdalena Samozwaniec nazywana jest po dziś dzień pierwszą damą polskiej satyry, a do najsłynniejszych dzieł należy jej powieść pt. "Na ustach grzechu".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Samozwaniec literatura KULTURA Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Wojciech Kossak

Bezpieczne zabawki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

W Dniu Miłośników Pluszaków (28 października) w "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o bezpieczeństwie zabawek. Zanim trafią na półki sklepowe, muszą one spełniać odpowiednie normy. Kto wydaje certyfikaty dopuszczające je na rynek? Jakie normy zabawki muszą spełniać? Kto je ustala i kontroluje? I wreszcie, od czego zależy to, że zabawka przeznaczona jest dla dzieci w takim, a nie innym wieku? 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz zabawki dzieci UOKiK

"Zrozumieć niezrozumiałe". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Porwanie i gwałt na 14-latce w Poznaniu były szokiem dla wielu osób. To trudno zrozumieć, bo przestępstwa dopuścili się małoletni na swojej znajomej, kierowani przez 39-letnią Paulinę K. To kobieta, do której lgnęli niepełnoletni 13-17 latkowie. To ona - zdaniem prokuratury w Poznaniu - była pomysłodawcą tej "akcji".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Poznań przestępczość reportaż w Jedynce młodzież przemoc

"Skrzynka z pszczołami. Sen Sylwii Plath" Tomasza Zacharewicza w reżyserii autora

To próba rozmowy z twórczością amerykańskiej poetki, której wiersze i proza, do dziś znajdują wiernych czytelników. Jej wrażliwość, nieokiełznana wyobraźnia i bunt przeciwko światu w jakim żyła, porywają jak powódź, tych którzy otwierają się na obrazy Sylwii Plath. Dramatyczne losy poetki jeszcze mocniej podkreślają treści wierszy, które dla autorki były sensem, oddechem i źródłem siły. "Skrzynka z pszczołami" to próba wskoczenia w inną rzeczywistość. To może być właśnie sen, bo kiedy się śni, niemożliwe staje się możliwe. Reżyseria: Tomasz Zacharewicz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Joanna Trzepiecińska, Marcin Przybylski, Dominika Kluźniak, Monika Pikuła, Monika Obara
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Tomasz Zacharewicz

Chińczycy obejmą udziały w porcie w Hamburgu. Analityk: Niemcy chcą pozostać globalnym graczem

"Kanclerz Olaf Scholz przyznaje chińskim komunistom dostęp do infrastruktury krytycznej w Niemczech" - pisze dziennik "Bild" po tym, jak niemiecki rząd zatwierdził plany wejścia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego do portu w Hamburgu. Zdaniem analityka z Instytutu Sobieskiego "Niemcy chcą pozostać globalnym graczem".
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Niemcy Chiny Unia Europejska Europa ŚWIAT

"Miałem poczucie misji". Radek Łukasiewicz o nowej płycie Polskich Znaków

Najnowsza płyta grupy Polskie Znaki pt. "Rzeczy ostatnie" skupia się na śmierci, przemijaniu i radzeniu sobie z żałobą. - Pierwszy raz, jak pracowałem nad płytą, miałem poczucie takiej misji. Że robię to nie tylko po to, żeby połechtać swoje ego, czy wpisać się w jakiś nurt - opowiada Radek Łukasiewicz w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy Radek Łukasiewicz

"Porque Te Vas". Piosenka Jeanette, która stała się wielkim hitem

Agata Steczkowska kontynuuje muzyczne podróże po całym świecie. - Nasz chór śpiewa w tej chwili program, nad którym pracujemy od września w 20 językach - mówi prowadząca "Mój świat dźwięków". Pośród międzynarodowego repertuaru znajduje się m.in. piosenka Jeanette zatytułowana "Porque Te Vas".
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska Paulina Amundaray-Marzec Katarzyna Maślińska-Jęczeń Ewa Obara Hiszpania Jeanette

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

"Prorok" - "niereligijny" film o prymasie Stefanie Wyszyńskim

11 listopada w kinach pojawi się film "Prorok" - fabularna opowieść o przywódcy duchowym i wizjonerze, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Obraz opowiada historię prymasa Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. To debiut fabularny Michała Kondrata. Na przedpremierowym pokazie filmu była Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Stefan Wyszyński Joanna Sławińska KULTURA